Notowania

stan wojenny
30.08.2011 11:37

Sejm za cyberprzestrzenią w ustawach o stanach nadzwyczajnych

Będzie go można wprowadzić w razie zagrożenia w cyberprzestrzeni.

Podziel się
Dodaj komentarz
(betsyweber/CC/Flickr)

*Możliwość wprowadzenia stanu wojennego, wyjątkowego lub stanu klęski żywiołowej w razie zagrożenia w cyberprzestrzeni przewidują ustawy znowelizowane przez Sejm. *

Przyjęte rozwiązania przewidują, że prezydent mógłby - na wniosek rządu - wprowadzić któryś ze stanów wyjątkowych w razie zewnętrznego zagrożenia, np. przez wrogie działania w cyberprzestrzeni. Pod tym pojęciem rozumie się _ przestrzeń wytwarzania i wymiany informacji tworzoną przez systemy teleinformatyczne _.

Projekt nowelizacji ustawy o stanie wojennym i kompetencjach naczelnego dowódcy sił zbrojnych został przygotowany w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego i w czerwcu skierowany do Sejmu. Propozycja zmian obejmuje także ustawy o stanie wyjątkowym oraz o stanie klęski żywiołowej. W głosowaniu za zmianami opowiedziało się 274 posłów, przeciwnych było 131, nikt nie wstrzymał się od głosu.

Wiosną prezydent Bronisław Komorowski mówił o konieczności wprowadzenia rozwiązań prawnych, które uwzględniałyby zagrożenie atakami na systemy teleinformatyczne. Wyrażał wtedy nadzieję, że parlament przyjmie te rozwiązania jeszcze w tej kadencji. Pod koniec maja projekt był jednym z tematów posiedzenia Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Prezydent dyskutował o nim także z szefami sejmowych komisji: obrony narodowej, administracji i spraw wewnętrznych oraz ds. służb specjalnych.

Zobacz, co w praktyce oznacza stan wyjątkowy
[ ( http://static1.money.pl/i/h/56/t86840.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/stan;wyjatkowy;zniesiony;jest;podpis,227,0,816611.html) Stan wyjątkowy zniesiony. Jest podpis Prezydent Syrii Baszar el-Asad zatwierdził zniesienie obowiązującego w kraju od 48 lat stanu wyjątkowego.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/159/t137631.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/koniec;stanu;wyjatkowego;juz;oficjalne,68,0,815172.html) Koniec stanu wyjątkowego, już oficjalne Syryjskie władze wysyłają społeczeństwu mieszane sygnały i jest wątpliwe, czy zaniechają krwawego tłumienia demonstracji.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/87/t135767.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/stan;wyjatkowy;w;jemenie;bedzie;wojna,232,0,799208.html) Stan wyjątkowy w Jemenie, będzie wojna? Przepisy pozwalają na zawieszenie obowiązywania konstytucji, cenzurowanie mediów i wprowadzenie zakazu manifestacji.
Tagi: stan wojenny, stan wyjątkowy, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz