Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Sejm przyjął sprawozdanie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji za 2013 rok

0
Podziel się:

Posłowie nie przyjęli poprawki PiS, za sprawą której sprawozdanie zostałoby odrzucone.

Jan Dworak, przewodniczący Krajowej Rady <br> Radiofonii i Telewizji
Jan Dworak, przewodniczący Krajowej Rady <br> Radiofonii i Telewizji (Witold Rozbicki/REPORTER)
bEJXWIrV

Za przyjęciem sprawozdania KRRiT głosowało 252 posłów: 200 z PO, 31 z PSL, 17 z SLD i 4 niezrzeszonych. Przeciw było 184 posłów: 135 z PiS, 28 z TR, 11 z SP i 10 niezrzeszonych. 12 posłów wstrzymało się od głosu, w tym Krzysztof Borkowski z PSL, 9 posłów z SLD i 2 niezrzeszonych.

Przyjęcie sprawozdania rekomendowała izbie sejmowa Komisja Kultury i Środków Przekazu. Poparcie podczas środowej debaty nad sprawozdaniem zapowiedział klub PO. Klub PiS, zapowiadając głosowanie za odrzuceniem sprawozdania, powrócił do sprawy nieprzyznania przez Krajową Radę koncesji na nadawanie naziemne TV Trwam w pierwszym konkursie na zagospodarowanie cyfrowych multipleksów.

Głosowanie za nieprzyjęciem sprawozdania zapowiedział też klub Twojego Ruchu, uznając z kolei, że Krajowa Rada faworyzowała TV Trwam w drugim konkursie, w wyniku którego stacja o. Tadeusza Rydzyka otrzymała koncesję. W klubie SLD nie było dyscypliny.

bEJXWIrX

Zgodnie z ustawą medialną odrzucenie przez Sejm i Senat sprawozdania Krajowej Rady skutkowałoby wygaśnięciem jej kadencji po dwóch tygodniach, chyba że nie potwierdziłby tego prezydent.

Przed piątkowym głosowaniem Marzena Wróbel domagała się od Krajowej Rady stanowiska w sprawie outsourcingu przeprowadzonego w TVP. 1 lipca br. do wyłonionej w przetargu firmy zewnętrznej publiczny nadawca przeniósł 411 pracowników, z czego ponad połowę stanowili dziennikarze.

W tym roku, obok sprawozdania, KRRiT przygotowała dwa dodatkowe dokumenty: aneks _ Media publiczne oraz informacja o podstawowych problemach radiofonii i telewizji w 2013 r. _ oraz strategia regulacyjna na lata od 2014 do 2016.

Zgodnie ze sprawozdaniem wpływy abonamentowe za 2013 r. wyniosły 630,2 mln zł. Według KRRiT realna wartość środków przekazanych nadawcom publicznym w 2013 r. obniżyła się o 47 proc. w porównaniu z 2003 r. i o 56 proc. w porównaniu z 1994 r. _ Wpływy abonamentowe przekazane za 2013 r. były na poziomie środków przekazanych w 2009 r. Najwyższa kwota wpływów abonamentowych, która wyniosła 905,1 mln zł, została przekazana w 2003 r. _ - czytamy w sprawozdaniu.

bEJXWIsd

W sprawozdaniu Krajowa Rada podkreśliła, że _ niewielki wzrost zainkasowanych wpływów abonamentowych _ spowodowany był przede wszystkim poprawą ściągalności zaległości w drodze egzekucji administracyjnej.

KRRiT przekazała na publiczne radio i telewizję w 2013 rok łącznie 650 mln zł, blisko 20 mln zł z tej kwoty pochodziło z wpływów poza-abonamentowych. Telewizja Polska otrzymała 281,4 mln zł. Na konto Polskiego Radia wpłynęły 193,7 mln zł, a wśród 19 spółek rozgłośni regionalnych rozdzielono 173,9 mln zł.

Krajowa Rada przyjęła również prognozę na 2014 r. Według niej w bieżącym roku łączne wpływy abonamentowe i poza-abonamentowe wyniosą 650 mln zł. TVP ma otrzymać 354 mln zł, Polskie Radio - 158 mln zł, a rozgłośnie regionalne - 138 mln zł.

Czytaj więcej w Money.pl
Canal+ Cyfrowy ukarany za sceny przemocy Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji nie spodobał się film _ Żyła sobie baba _.
TV Trwam nie dostanie miejsca na multipleksie Stacji o. Tadeusza Rydzyka nie było wśród zwycięzców rozstrzygniętego w kwietniu 2011 r. konkursu na zagospodarowanie multipleksu pierwszego.
Za abonament zapłaciliśmy ponad 630 mln zł Wzrost wpływów wynika przede wszystkim z poprawy ściągalności zaległości w drodze egzekucji administracyjnej.
bEJXWIsy
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)