Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sejm powołał Krzysztofa Kwiatkowskiego na prezesa NIK

0
Podziel się:

Kandydata Platformy poparli też posłowie PSL i SLD.

Sejm powołał Krzysztofa Kwiatkowskiego na prezesa NIK
(kprm.gov.pl)

Były minister sprawiedliwości, poseł Krzysztof Kwiatkowski z PO nowym prezesem NIK. Sejm większością 268 głosów wybrał go na następcę odchodzącego z urzędu w sierpniu Jacka Jezierskiego. Przeciw było 138 posłów, wstrzymało się 39. Kandydaturę Kwiatkowskiego poparła koalicja PO-PSL oraz Sojusz Lewicy Demokratycznej.

Możliwość głosowania nad kandydaturą Kwiatkowskiego jeszcze na bieżącym posiedzeniu Sejmu zapowiadała we wtorek marszałek Sejmu Ewa Kopacz (PO). Do piątkowego poranka nie było to jednak formalnie przesądzone, bowiem Konwent Seniorów nie był jednomyślny w kwestii dopisania tego punktu do porządku posiedzenia.

Nowy prezes NIK został wybrany pod koniec bloku głosowań. Przeciwko wyborowi prezesa NIK było PiS. Partia ta chciała zająć się kandydaturą Kwiatkowskiego w sierpniu, gdy Sejm zbierze się po wakacjach. Według PiS nie ma powodu do pośpiechu, bo kadencja odchodzącego prezesa NIK Jacka Jezierskiego kończy się pod koniec sierpnia.

Szef klubu PiS Mariusz Błaszczak zarzucał PO, PSL i SLD, że spieszą się z wyborem nowego prezesa Izby, bo chcą mieć wpływ w NIK także na obsadę innych stanowisk, na które trwają konkursy. _ Histerycznie spieszą się, by podzielić stołki w NIK, by uzależnić ostatnią instytucję, która dotychczas była niedotknięta układem władzy _ - mówił Błaszczak.

Kwiatkowski z kolei odpowiadał, że dobrym zwyczajem jest, by odchodzący szef instytucji ograniczył swoją aktywność kadrową. Dodał, że w trwających konkursach na stanowiska w NIK startują obecni pracownicy Izby i podkreślił: _ Nie ma takiej możliwości, żeby nawet po przyjściu nowego kierującego tą instytucją, pojawiły się osoby znikąd, bo nie będą spełniać wymogów formalnych _.

Według konstytucji Najwyższa Izba Kontroli jest naczelnym organem kontroli państwowej i podlega Sejmowi. Prezes NIK powoływany jest przez Sejm, za zgodą Senatu, na sześcioletnią kadencję. Kadencja obecnego szefa NIK Jacka Jezierskiego upłynie 22 sierpnia.

Czytaj więcej w Money.pl
Jest tylko jeden kandydat na prezesa NIK Poseł PO i były minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski będzie ubiegał się o to stanowisko - poinformowały źródła w Kancelarii Sejmu. Termin zgłaszania kandydatów minął o północy.
Kto zostanie szefem NiK? PiS nie ma kandydata Termin na zgłaszanie kandydatów na szefa NIK mija jutro. Klub PO zaproponował na to stanowisko posła Platformy, byłego ministra sprawiedliwości Krzysztofa Kwiatkowskiego. Tę kandydaturę poprą także posłowie PSL i SLD.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)