Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Sejm na nie dla komisji obywatelskiej ws. Smoleńska

0
Podziel się:

Wniosek o odrzucenie projektu przygotowanego przez klub SP poparło 281 posłów, przeciw było 149, a czterech wstrzymało się od głosu.

Sejm na nie dla komisji obywatelskiej ws. Smoleńska
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)
bESpHSVx

Sejm w dzisiejszym głosowaniu nie zgodził się na powołanie złożonej z ekspertów wysokiej komisji obywatelskiej do wyjaśnienia przebiegu katastrofy smoleńskiej.

Wniosek o odrzucenie projektu przygotowanego przez klub SP poparło 281 posłów, przeciw było 149, a czterech wstrzymało się od głosu.

Za odrzuceniem projektu opowiedzieli się posłowie: PO, RP, SLD, większość PSL i jeden niezrzeszony. Przeciw były kluby PiS i SP oraz Eugeniusz Kłopotek (PSL) i dwóch posłów niezrzeszonych. Wstrzymało się czterech posłów PSL.

bESpHSVz

Zgodnie z projektem uchwały komisja miałaby dysponować wszystkimi uprawnieniami komisji śledczej, a także uprawnieniem do zwracania się do państw trzecich, organizacji i instytucji międzynarodowych o współpracę w zakresie swojego działania oraz powoływania biegłych, w tym obywateli państw trzecich.

Projekt przewidywał zobowiązanie Sejmu, by w drodze ustawy powołał wysoką komisję obywatelską, której zadaniem byłoby wyjaśnienie przebiegu katastrofy smoleńskiej.

Do składu komisji nie mogliby być powołani parlamentarzyści, osoby zatrudnione w administracji rządowej oraz inne osoby czynnie uczestniczące w konfliktach politycznych. Z kolei na wszystkie organy państwa ustawa winna nałożyć obowiązek współpracy z komisją w zakresie jej działania.

Biuro Analiz Sejmowych uznało, że _ sformułowana w projekcie idea powołania w drodze odrębnej ustawy nowego specjalnego organu państwa (...) nie powinna być uznana za sprzeczną z konstytucją _. Jak tłumaczyło, ustawodawca ma bowiem ogólną kompetencję do tworzenia nowych nieprzewidzianych w konstytucji organów państwa.

bESpHSVF

Wątpliwości ekspertów z Biura wzbudziło jednak postulowane w projekcie SP przyznanie takiej komisji wszystkich kompetencji komisji śledczej. Biuro zwracało uwagę, że komisja śledcza jest organem konstytucyjnym i jej legitymacja prawna jest silniejsza niż organów powoływanych na mocy zwykłej ustawy.

Czytaj więcej w Money.pl
Antoni Macierewicz oskarża i ujawnia Poseł PiS ogłosił, co było przyczyną katastrofy pod Smoleńskiem. A to jeszcze nie koniec.
Mówi, czy wznowią prace komisji smoleńskiej Nie pojawiły się żadne nowe fakty, które uzasadniałyby wznowienie prac komisji badającej przyczyny katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem - uważa Jerzy Miller.
USA pomogą w śledztwie smoleńskim? Biały Dom odpowiedział, a nasi politycy już to komentują. - _ Ktoś dostał właśnie w pysk i to w sposób dosyć porządny _- uważa poseł Ruchu Palikota.
bESpHSWa
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)