Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
protest sędziów
19.01.2009 11:15

Sędziowie zaostrzają protest. Nie będą orzekać

Rozpoczął się Tydzień bez wokand. Protest podzielił środowisko.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Grzegorz Michałowski)

Sędziowie zaostrzają protest. Po Dniach bez wokand, dziś rozpoczął _ Tydzień bez wokand _. W tym czasie sędziowie będą przychodzić do pracy, ale nie będą orzekać.

Szef Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia w Poznaniu, Jacek Tylewicz zapewnił, że protest nie dotknie stron, bo osoby, które zdecydowały się wziąć udział w akcji, nie wyznaczyły rozpraw na te dni i strony o tym wiedzą.

Iustitia od ubiegłego roku walczy o podwyżki. W Sejmie jest ustawa gwarantująca wzrost wynagrodzeń tej grupy o tysiąc złotych. Iustitia chce jednak, by sędziowie zarabiali 10 tysięcy złotych brutto. W tej chwili początkujący sędzia dostaje o połowę mniej. Ostatnio podobną akcję sędziowie prowadzili w listopadzie.

Protest podzielił środowisko. Starsi sędziowie nie uczestniczą w akcji i nie zgadzają się, by bojkotować czerwcowe wybory do Parlamentu Europejskiego. Iustitia nawołuje, by sędziowie odmawiali pracy w komisjach wyborczych.

Krajowa Rada Sądownictwa uważa natomiast, że akcja protestacyjna nie służy dobru wymiaru sprawiedliwości i obraca się przeciwko społeczeństwu. Jest też próbą objścia zakazu przynależności sędziego do związku zawodowego i zakazu prowadzenia strajku - uznała Rada.

Raport Money.pl
*Zarobki sędziów i prokuratorów w Europie * Ponad 15 tysięcy brutto euro miesięcznie zarabia początkujący sędzia pierwszej instancji w Irlandii Północnej. To najlepiej zarabiający młodzi sędziowie w Europie. zobacz raport Money.pl

ZOBACZ TAKŻE:

Tagi: protest sędziów, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz