Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sędziowie i prokuratorzy nie chcą ocen

0
Podziel się:

Kwiatkowski: Nie chcemy wpływać na wyroki, ale poprawić jakość pracy sądów i prokuratur.

Sędziowie i prokuratorzy nie chcą ocen
(Mikdam/Dreamstime)

Większość organizacji skupiających sędziów i prokuratorów krytycznie ocenia rządowy projekt nowelizacji Prawa o ustroju sądów powszechnych. W Sejmie odbyło się wysłuchanie publiczne nt. zmian. Środowisku prawników nie podoba się pomysł okresowej oceny ich pracy.

Udział w wysłuchaniu wzięło kilkadziesiąt osób reprezentujących m.in. organizacje sędziów i prokuratorów, a także instytucje pozarządowe monitorujące funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości. Obecni byli także m.in.: minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski, prokurator generalny Andrzej Seremet, przewodniczący Krajowej Rady Sądownictwa Antoni Górski i pierwszy prezes SN Stanisław Dąbrowski.

Minister sprawiedliwości powiedział przed rozpoczęciem wysłuchania, że jest przekonany, iż dyskusja wpłynie na pełniejszą realizację intencji resortu, a jest nią poprawa jakości wymiaru sprawiedliwości. _ Tymi intencjami jest też podniesienie jakości pracy sądów, a nie ingerowanie w sferę orzeczniczą _ - mówił Kwiatkowski.

Negatywnie o projekcie wypowiada się część uczestników wysłuchania. _ Proponowana nowelizacja zawiera pewne dobre i akceptowane zapisy, jednak rozwiązań złych jest co najmniej połowa, jeśli nie większość _ - powiedział na konferencji prasowej zorganizowanej przed wysłuchaniem prezes Stowarzyszenia Sędziów Polskich _ Iustitia _ Maciej Strączyński. Dodał, że należy niezwłocznie przystąpić do pracy nad nową ustawą o sądownictwie, która objęłaby także sądownictwo administracyjne i wojskowe.

Rzecznik prasowy Związku Zawodowego Prokuratorów i Pracowników Prokuratury RP Jacek Skała wyraził nadzieję, że podczas wysłuchania głos środowiska prokuratorskiego będzie słyszalny. Zaapelował o stworzenie _ całkowicie nowej ustawy o ustroju sądów _ i zorganizowanie okrągłego stołu wymiaru sprawiedliwości z udziałem sędziów, prokuratorów, adwokatów, radców prawnych, naukowców oraz innych zawodów prawniczych.

Pierwsze czytanie rządowego projektu nowelizacji odbyło się w połowie grudnia na posiedzeniu sejmowej komisji sprawiedliwości i praw człowieka. Prace i konsultacje nad zmianami trwają jednak od pierwszej połowy 2009 r.; projekt od kilkunastu miesięcy wywołuje ożywione dyskusje w środowisku prawniczym. Większość organizacji sędziowskich i prokuratorskich krytykuje pomysł wprowadzenia okresowej oceny pracy sędziów i prokuratorów, a także powierzenie obowiązków administracyjnych dyrektorom sądów, którzy mieliby być powoływani z grona specjalistów od zarządzania. Część środowiska apeluje o odrzucenie projektu.

W ocenie resortu sprawiedliwości zmiany mają prowadzić do usprawnień i unowocześnień w funkcjonowaniu sądów i wymiaru sprawiedliwości. Autorzy projektu wskazują, że _ podniesienie jakości działania sądów w wymiarze orzeczniczym i funkcjonalnym _ w Polsce rekomendował m.in. Komitet Ministrów Rady Europy.

kraj
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)