Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Anna Frankowska
|

Sędziowie i prokuratorzy chcą więcej pieniędzy

0
Podziel się:

Początkujący sędzia dostaje 6 tys. zł brutto. Podobnie prokurator rejonowy. To za mało - twierdzą protestujący. Minister Kwiatkowski ripostuje, że sędziowie są jedyną obok nauczycieli grupą w budżetówce, której płace wzrosną.

Sędziowie i prokuratorzy chcą więcej pieniędzy
(PAP/Paweł Supernak)

Sędzia sądu rejonowego zarabia około 6 tys. zł brutto. Za pracę w sądzie okręgowym może otrzymać już ponad 10 tys. zł, a w apelacyjnym nawet 12,7 tys. zł brutto. Prokuratorzy zarabiają od 6,3 do 8,5 tys. zł brutto. To wciąż za mało - twierdzą protestujący. *Sędziowie nie będą prowadzić rozpraw, a prokuratorzy przesłuchań. Jednak chcą zwrócić uwagę nie tylko na swoje niskie zarobki.*


Sędziowie sprzeciwiają się także ocenom okresowym. Prokuratorzy nie chcą redukcji zatrudnienia oraz uzależnienia budżetu prokuratury od resortu sprawiedliwości.

Dziś protest zaczynają prokuratorzy. Jutro dołączą do nich sędziowie. Przedstawiciele obu grup podkreślają, że ich zarobki powinny być większe. Sędzia zaczyna pracę w sądzie rejonowym z pensją 6,3 tys. zł brutto. Na rękę dostaje około 5 tys. zł, bo nie płaci składki emerytalnej. Otrzymuje też tzw. trzynastkę.

Na większe gaże mogą liczyć sędziowie sądów okręgowych i apelacyjnych. Na to jednak potrzeba wielu lat pracy, szkoleń i doświadczenia. Niektórzy sędziowie mogą liczyć też na tzw. dodatek funkcyjny, czyli za pełnienie np. funkcji prezesa sądu. Część dostaje dodatki za nauczanie aplikantów.

Podstawowe zarobki polskich sędziów i prokuratorów są zależne od tzw. mnożnika przez który mnoży się odpowiednią średnią krajową podawaną przez GUS.

Zarobki sędziów w Polsce w 2010 (kwoty brutto)
sędzia mnożnik *wynagrodzenie podstawowe *
sędzia sądu rejonowego 2,05 - 2,36 od 6 633 zł do 8 727 zł
prezes sądu rejonowego 2,5 10 422 zł
sędzia sądu okręgowego 2,36 - 2,75 8 363 zł do 10 169 zł
prezes sądu okręgowego 2,92 13 250 zł
sędzia sądu apelacyjnego 2,75- 3,23 11 785 zł do 13 842 zł
prezes sądu apelacyjnego 4,33 15 333 zł

źródło: Ministerstwo Sprawiedliwości

Sędziowie zarabiają więc co najmniej dwa razy więcej niż statystyczny Polak. Ale ich wynagrodzenia wyraźnie odstają od zarobków ich kolegów po fachu z innych krajów Unii. _ - Zarabiamy znacznie mniej niż sędziowie na Słowacji, w Czechach i na Litwie _ – mówi Bartłomiej Przymusiński, rzecznik Stowarzyszenia Sędziów Polskich _ Iustitia. _

W Czechach podstawowe wynagrodzenie sędziego startuje od poziomu 2,5 średniej krajowej, na Słowacji i na Litwie sędzia zarabia co najmniej 2,9 średniej, a na Ukrainie minimalny mnożnik wynosi 2,6.

_ - Najlepiej opłacają swoich sędziów Niemcy i Brytyjczycy. Tam początkujący sędzia otrzymuje co najmniej czterokrotność średniej pensji. O takich stawkach nawet nie marzymy. Chcielibyśmy by zarobki wzrosły do poziomu średniej unijnej, którą płacą nasi najbliżsi sąsiedzi - _mówi rzecznik _ Iustitia. _

Zarobki sędziów w wybranych krajach UE (mnożnik średniej płacy w danym kraju)
kraj mnożnik kraj mnożnik
Bośnia i Hercegowina 4,5 Słowacja 2,9
Węgry 3,7 Ukraina 2,6
Estonia 3,4 Czechy 2,5
Litwa 2,9 Polska 2,05 - 2,36

źródło: Iustitia

Sędziowie podkreślają, że ich żądania są uzasadnione, bo to zawód, który powinien cieszyć się szczególnym poważaniem społecznym. - _ Sędzia nie ma prawa dorabiać. Nie może np. doradzać firmie. Ma prawo tylko prowadzić wykłady na uczelni _- mówi Przymusiński.

_ - Sędziowie nie powinni narzekać _ - ripostuje Joanna Dębek, rzecznik resortu sprawiedliwości._ - W 2009 roku dostali po 1000 złotych brutto podwyżki. W przyszłym roku ich pensje wzrosną o około 4 procent, bo rośnie średnia krajowa. Obok nauczycieli to druga grupa, która otrzyma podwyżkę - podkreśla . _

Rzeczniczka powtarza słowa ministra sprawiedliwości Krzysztofa Kwiatkowskiego, że resort ze zrozumieniem przyjmuje głos każdego środowiska,mówiący o tym, że oczekiwałyby wyższego wzrostu płac. Na tym raczej się skończy, bo minister nie zapowiada żadnych rozmów z protestującymi. Chociażby ze względu na mizerię budżetową.

Czerwona kartka dla premiera. Za niedotrzymanie słowa

Zdaniem protestujących sędziów Kwiatkowski nie dotrzymał danego im słowa. Dlatego nie będą oni prowadzili rozpraw przez dwa dni. A protestujący prokuratorzy wyślą mu czerwone kartki, w sumie około 8 tysięcy. W ten sposób zaprotestują m.in. przeciwko zwolnieniom w prokuraturach.

- _ W zeszłym roku minister Kwiatkowski obiecywał, że powstanie zespół, który będzie pracował nad dalszym wprowadzaniem podwyżek w przyszłości. Jednak wiosną wycofał się z tego. I zdaniem protestujących postąpił nie fair - _tłumaczy rzecznik stowarzyszenia sędziów.

Inne postulaty sędziów i prokuratorów

Podwyżki nie są jedynym postulatem protestujących._ - Bulwersującą sprawą dla nas jest wprowadzenie okresowych ocen sędziów. Ten pomysł nie był z nami rzetelnie konsultowany. Obawiamy się, że może to być używane jako forma nacisku. Tym bardziej, że będą to oceny dotyczące liczby prowadzonych spraw, a nie merytoryczna ocena zasadności orzeczeń. Tego typu oceny były stosowane w PRL-u. To mówi samo za siebie _ - dodaje Bartłomiej Przymusiński.

Sędziowie w ramach protestu organizują tzw. dni bez wokandy. Wtedy zajmują się np. pisaniem uzasadnień do wyroków. W te dni może być o połowę mniej rozpraw niż zwykle. To jednak nie ma być uciążliwe dla społeczeństwa. _ - Sędziowie wyznaczyli po prostu inne terminy _- mówi rzecznik Iustitia.

Nienajlepsze perspektywy zarobkowe sędziów powodują, że zaczynają oni odchodzić z zawodu. Zazwyczaj przechodzą na stronę adwokatów lub radców prawnych. Ministerstwo bagatelizuje problem. _ - Wielu po prostu odchodzi w stan spoczynku _ - komentuje Joanna Dębek. W tym roku z pracy odeszło ponad 150 sędziów. Jedna trzecia postanowiła porzucić sędziowską togę. Reszta przeszła na emeryturę.

Prokuratorzy boją się redukcji zatrudnienia

Wsparciem dla protestu sędziów ma być akcja protestacyjna prokuratorów. Zaplanowano ją na dziś oraz najbliższy piątek. Prokuratorzy domagają się nie tylko podwyżek płac, ale też wzmocnienia pozycji Prokuratora Generalnego.

źródło: Prokuratura Generalna
asesor prokuratury - osoba przygotowywana do wykonywania obowiązków prokuratora.

Sprzeciwiają się też planom redukcji zatrudnienia w prokuraturach. _ - Chodzi nam o pracowników administracyjnych __ , asystentów prokuratorów i analityków kryminalistycznych, którzy zarabiają bardzo mało, a wykonują bardzo potrzebną pracę _- tłumaczy prokurator Tomasz Salwa, z Rady Głównej Związku Zawodowego Prokuratorów i Pracowników Prokuratury. W efekcie zapowiadanych redukcji, pracę może stracić 10 procent zatrudnionych w prokuraturach osób.

_ - Bardzo ważna kwestią dla nas jest uniezależnienie Prokuratury Generalnej od ministerstwa. Chodzi przede wszystkim o to, by mogła ona sama ustalać budżet, a nie tylko zarządzać tym, co przyznaje nam resort _. _ Chcemy by niezależność budżetowa prokuratury została wpisana do konstytucj _i, _ na tych samych zasadach jakie ma np. NIK, Trybunał Konstytucyjny czy Kancelaria Sejmu _ - tłumaczy Salwa.

Prokuratura Generalna popiera postulaty swoich pracowników, choć nie aprobuje formy sprzeciwu. Mateusz Martyniuk, jej rzecznik, podkreśla że w 2009 roku prokuratorzy otrzymywali 2,05 średniego wynagrodzenia, a w 1996 roku było to 2,96 procent._ - To wyraźnie pokazuje, że zarobki prokuratorów realnie nie rosną - _mówi Martyniuk.

_ - Premier Tusk stwierdził, że _ nasze _ protesty są ekstrawagancją. My jednak chcemy tylko zwrócić uwagę na problemy i wybraliśmy formę najmniej uciążliwą dla społeczeństwa - _ podsumowuje prokurator Tomasz Salwa.

| Czytaj w Money.pl | |
| --- | --- |
| [

]( http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/rozumiem;postulaty;podwyzek;dla;sedziow;ale;,8,0,710152.html ) | "Rozumiem postulaty podwyżek dla sędziów, ale..." Sędziowie zapowiadają dzień bez wokandy. |
| [ ( http://static1.money.pl/i/h/217/t85721.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/kwiatkowski;sedziowie;moga;liczyc;na;podwyzki,128,0,671360.html) | Kwiatkowski: Sędziowie mogą liczyć na podwyżki Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia zagroziło strajkiem, jeśli pensje nie wzrosną. |
| [ ( http://static1.money.pl/i/h/209/t10705.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/zarobki;sedziow;i;prokuratorow;w;europie,32,0,323104.html) | Zarobki sędziów i prokuratorów w Europie Początkujący sędziowie najlepiej zarabiają w Irlandii Północnej. Prokuratorów najwyżej ceni Liechtenstein. |

wiadomości
prawo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)