Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Schetyna zdradza datę zaprzysiężenia prezydenta

0
Podziel się:

Na 6 sierpnia marszałek Sejmu zamierza zwołać posiedzenie Zgromadzenia Narodowego.

Schetyna zdradza datę zaprzysiężenia prezydenta
(PAP/Tomasz Gzell)

Na 6 sierpnia marszałek SejmuGrzegorz Schetynazamierza zwołać posiedzenie Zgromadzenia Narodowego, podczas którego odbędzie się zaprzysiężenie nowego prezydentaBronisława Komorowskiego. _ - To jest możliwy scenariusz i możliwa data _ - zaznaczył.

Schetyna ocenił w Radiu TOK FM, że protestów wyborczych, które dotychczas wpłynęły do Sądu Najwyższego, _ nie jest dużo _. Do środy było ich 336, z czego 305 wpłynęło w ustawowym terminie, co jest warunkiem rozpatrzenia przez SN.

_ - Jeżeli wszystko będzie w takim tempie prowadzone, to chcielibyśmy, takie jest zamierzenie - przedstawiałem to na posiedzeniu Konwentu i Prezydium Sejmu - żeby to się odbyło na koniec sierpniowego posiedzenia, czyli to zaprzysiężenie byłoby 6 sierpnia _ - powiedział marszałek Sejmu.

Zaprzysiężenie prezydenta musi odbyć się w ciągu siedmiu dni od ogłoszenia ważności wyborów przez Sąd Najwyższy. Sąd rozstrzyga o ważności wyborów prezydenckich na podstawie sprawozdania z wyborów przedstawionego przez PKW oraz po rozpoznaniu protestów wyborczych. Decyzję musi podjąć nie później niż w 30. dniu po podaniu wyników wyborów do wiadomości publicznej przez PKW. W przypadku podjęcia przez sąd decyzji unieważniającej wybory prezydenckie, przeprowadza się nowe głosowanie w ciągu dwóch i pół miesiąca.

Jeżeli SN wykorzysta całe 30 dni na rozpatrzenie protestów i ogłoszenie decyzji w sprawie ważności wyborów, to wówczas złożenie przysięgi przez prezydenta przed Zgromadzeniem Narodowym mogłoby nastąpić najpóźniej 11 sierpnia. W parlamencie rozważano zwołanie Zgromadzenia Narodowego na 7 sierpnia; ta data znajduje się na stronie internetowej Senatu.

Przed Zgromadzeniem Narodowym (połączone obie izby parlamentu - Sejm i Senat) prezydent składa uroczystą przysięgę _ dochowania wierności postanowieniom Konstytucji, niezłomnego strzeżenia godności Narodu, niepodległości i bezpieczeństwa Państwa _. Po złożeniu przysięgi prezydent formalnie obejmuje urząd.

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)