Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Schetyna: rozwiązaniem konfliktu na Ukrainie to nowe wybory

0
Podziel się:

Szef sejmowej komisji spraw zagranicznych uważa, że jedyną drogą wyjścia z konfliktu na Ukrainie są nowe wybory parlamentarne i prezydenckie.

Schetyna: rozwiązaniem konfliktu na Ukrainie to nowe wybory
(Stanislaw Kowalczuk/East News)

Szef sejmowej komisji spraw zagranicznych Grzegorz Schetyna (PO) uważa, że jedyną drogą wyjścia z konfliktu na Ukrainie są nowe wybory parlamentarne i prezydenckie. Jak ocenił, ważne jest też zaangażowanie się Stanów Zjednoczonych w rozwiązanie konfliktu.

_ - Wydarzenia na Ukrainie są poza kontrolą władz, prezydenta, ale także demonstrantów powinniśmy wyraźnie powiedzieć, że jedyną drogą wyjścia z konfliktu na Ukrainie jest termin nowych wyborów parlamentarnych i prezydenckich. Tylko taka droga do nowego rozstrzygnięcia politycznego może położyć tamę przelewowi krwi i zatrzymać tragiczne wydarzenia w Kijowie _ - powiedział Schetyna w czwartek dziennikarzom w Sejmie.

Jak podkreślił, _ potrzebne są radykalne działania i radykalne decyzje _. _ Potrzebny jest arbitraż i polityczne decyzje _ - ocenił Schetyna.

Jego zdaniem, kluczowe dla rozwiązania konfliktu na Ukrainie będzie zaangażowanie się Stanów Zjednoczonych. _ Sama Unia Europejska nie wystarczy, sytuacja na Ukrainie jest dużo poważniejsza, niż kilka dni temu _ - ocenił szef komisji SZ

_ - Sytuacja na Ukrainie zaczyna przypominać powstanie, sankcje są ważne, ale kluczowe decyzje będą podejmowane w Kijowie _ - przekonywał Schetyna.

Schetyna był też pytany o czwartkowe konsultacje z premierem Donaldem Tuskiem, w których udział mają wziąć b. prezydent Aleksander Kwaśniewski, b. premier Włodzimierz Cimoszewicz oraz liderzy partii opozycyjnych i europosłowie zajmujących się sprawami Ukrainy.

_ - To bardzo ważne spotkanie, być może Polska będzie mogła jeszcze bardziej wpływać na politykę europejską, także na arbitraż, który jest niezbędny na Ukrainie. Bardzo ważne, żebyśmy w kwestii ukraińskiej mówili w Polsce jednym głosem. Musimy pokazywać, że Polska nie tylko uruchamia opinię publiczną, ale także ma pomysły, które pomagają Ukraińcom przerwać ten konflikt _ - powiedział szef komisji SZ.

W czwartek rano z nową siłą wybuchły walki między przeciwnikami władz Ukrainy a siłami MSW na Majdanie Niepodległości w Kijowie; od rana zginęło co najmniej kilkunastu ludzi.

Czytaj więcej w Money.pl
Rosja ostrzega Unię i mówi o zamachu stanu Kreml stanowczo potępia _ działania radykałów i ekstremistów, na których spoczywa główna odpowiedzialność za krwawą przemoc _.
Premier Rosji wzywa Kijów do obrony ludu Dmitrij Miedwiediew oświadczył, że władze Ukrainy powinny skoncentrować się na obronie ludzi, aby - jak to ujął - _ o te władze nie wycierano sobie nóg jak o szmatę _.
"Sankcje wobec Kijowa są spóźnione" Niemiecki dziennik krytykuje Brukselę za zbyt długie zwlekanie z decyzją o nałożeniu sankcji na przedstawicieli władz Ukrainy i ostrzega przed dogadywaniem się z Rosją.
"Będą unijne sankcje za rozlew krwi" Komisarz Janusz Lewandowski potwierdził, że Unia zamierza wprowadzić sankcje dla osób odpowiedzialnych za rozlew krwi na Ukrainie.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)