Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Schetyna: Projekt zmian w konstytucji jeszcze przed świętami

0
Podziel się:

Są dwa projekty przygotowane przez byłych prezesów TK.

Schetyna: Projekt zmian w konstytucji jeszcze przed świętami
(kprm.gov.pl)

*Przewodniczący klubu POGrzegorz Schetynaprzypomniał, że są dwa projekty przygotowane przez trzech byłych prezesów Trybunału Konstytucyjnego. Jeden zakłada bezpośrednie wybory prezydenta RP, drugi wybory prezydenta przez Kolegium Elektorów. *
_ - To jest podstawa do rozmowy. Zgłaszamy te projekty po to, żeby rozpocząć pracę i debatę w Sejmie na ten temat _ - powiedział Schetyna. _ - Co do konkretnych zapisów, to mam nadzieję, że jeszcze przed świętami będziemy mogli przedstawić, jakie ma plany Platforma Obywatelska w tym względzie _ - dodał.

Trzej byli prezesi TK proponują ograniczenie władzy prezydenta, m.in. poprzez zmniejszenie progu głosów koniecznych do odrzucania weta, wzmocnienie systemu parlamentarno-gabinetowego oraz wybór prezydenta przez Kolegium Elektorów.

Obecnie prezydenckie weto może być odrzucone przez Sejm większością 3/5 głosów. Projekt byłych prezesów TK przewiduje, że konieczne będzie do tego zebranie jedynie większości bezwzględnej (więcej głosów _ za _ niż _ przeciw _ i wstrzymujących się).

PO zapowiada, że w najbliższym czasie złoży w Sejmie projekt zmian w konstytucji bazujący na tej propozycji.

Premier zaproponował w listopadzie, żeby prezydenta wybierało Zgromadzenie Narodowe (Sejm i Senat) oraz aby głowa państwa została pozbawiona prawa weta. Szef rządu opowiedział się też za zmniejszeniem liczebności Sejmu i Senatu. Premier mówił, że chciałby, aby zmiany te weszły w życie jeszcze przed przyszłorocznymi wyborami prezydenckimi.

Z kolei koalicyjne PSL przedstawiło własne propozycje zmian w konstytucji, zgodnie, z którymi prezydent byłby nadal wybierany w wyborach powszechnych, jednak jego weto byłoby odrzucane połową ustawowej liczby głosów.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)