Notowania

strefa schengen
13.05.2011 07:05

Schengen zagrożone. Wrócą kontrole?

Obawy przed napływem imigrantów z Afryki mogą spowodować zmiany w ruchu bezgranicznym w Europie i doprowadzić do przywrócenia kontroli paszportowych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Obawy przed napływem imigrantów z Afryki Północnej mogą w końcu spowodować zmiany w ruchu bezgranicznym w Europie i doprowadzić do przywrócenia kontroli paszportowych. Ta sprawa była omawiana podczas nadzwyczajnego spotkania w Brukseli unijnych ministrów spraw wewnętrznych.

Dyskusję sprowokował spór francusko-włoski dotyczący nielegalnych imigrantów z Tunezji. Włosi wydali im dokumenty zezwalające na tymczasowy pobyt, a Francuzi zamknęli granicę dla pociągu, którym podróżowali .Teraz Duńczycy przywracają kontrole celne na granicy z Niemcami i Szwecją.

_ - Wprawdzie Komisja Europejska broni swobody przemieszczania się w strefie Schengen, ale wkrótce ma przedstawić reformę zasad jej funkcjonowania - _ poinformowała komisarz odpowiedzialna za sprawy wewnętrzne Cecilia Malmstroem.

_ Potrzebne są wyjaśnienia jak postępować w przypadku nadzwyczajnych sytuacji. Ale tylko przy dokładnie określonych kryteriach i w ostateczności mogą być przywrócone kontrole graniczne - powiedziała komisarz . _

Spokojny o przyszłość układu z Schengen jest jednak minister spraw wewnętrznych i administracji Jerzy Miller, który uważa, że decyzja o czasowym przywróceniu kontroli granicznych nie uzyska w przyszłości aprobaty.

Nieoficjalnie wiadomo, że propozycję dotyczącą przywrócenia kontroli granicznych, którą po wspólnych uzgodnieniach zaproponowały Francja i Włochy, poparły dwa kraje - Dania i Austria. Sprawa powróci w przyszłym miesiącu, bo będzie jednym z tematów unijnego szczytu z udziałem przywódców 27 państw.

Czytaj w Money.pl

Tagi: strefa schengen, kontrole, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz