Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sarkozy za zbombardowaniem baz Kaddafiego

0
Podziel się:

Prezydent Francji uzależnił jednak ewentualny atak od wielu warunków decyzji ONZ i Ligi Arabskiej.

Sarkozy za zbombardowaniem baz Kaddafiego
(ec.europa.eu)

Prezydent Nicolas Sarkozy precyzował na szczycie w Brukseli warunki, pod jakimi Francja jest gotowa na interwencję wojskową w Libii. Większość państw UE nie chce tej opcji nawet rozważać bez zielonego światła Rady Bezpieczeństwa ONZ i Ligii Arabskiej.

- _ Kilka osób poprosiło na szczycie Sarkozego o sprecyzowanie, o co mu chodzi _ - powiedział unijny dyplomata.

W czwartek unijnych polityków zaskoczyły informacje agencyjne z Paryża, powołujące się na źródła bliskie Sarkozy'ego, że zaproponuje on na szczycie państwom UE ataki lotnicze na trzy cele w Libii, opanowane przez siły Muammara Kadafiego. Dwa z nich to lotniska wojskowe. Trzecim celem przeznaczonym do zbombardowania miałoby być centrum dowodzenia Kadafiego w Trypolisie.

Łagodząc wymowę tych informacji, Sarkozy uzależnił ewentualny atak od wielu warunków. Chodzi o to, by _ jasne życzenie tego wyraziło ONZ, zaakceptowała to Liga Arabska i zażyczyły sobie tego władze libijskie, które chcemy, by zostały uznane _ - powiedział, wchodząc na szczyt UE w Brukseli. Podkreślił, że Francja deklaruje gotowość do ewentualnej akcji militarnej w obronie ludności cywilnej wraz z Wielką Brytanią. Premier Wielkiej Brytanii David Cameron przyznał, że należy przygotować się na _ każdą okoliczność _, a kraje UE powinny wykazać się polityczną odwagą i ambicjami.

Jak sprecyzował Sarkozy, miałoby chodzić tylko o _ działania czysto obronne _ w sytuacji, _ gdyby pułkownik Muammar Kadafii użył broni chemicznej lub lotnictwa przeciwko ludności, która manifestuje bez przemocy _.

Inne kraje UE, z Niemcami na czele, są jednak przeciwne choćby nawet rozważaniu opcji militarnej, dopóki nie opowie się za tym Rada Bezpieczeństwa ONZ i Liga Arabska, której szczyt zaplanowany jest dopiero na sobotę. - _ Mandat RB ONZ i polityczne poparcie państw arabskich to z punktu widzenia niemal wszystkich państw UE warunek niezbędny _ - zaznaczyły źródła unijne.

Jednak i wówczas - jak oceniły - trudno sobie wyobrazić, by była to operacja prowadzona przez UE. - _ Wszystkie dotychczasowe misje wojskowe Unii, nawet ta w Czadzie, miały jednak inny charakter, prewencyjny. UE nigdy nie uczestniczyła w tworzeniu strefy zakazu lotów _ - przypomniały. Możliwe jest natomiast na podstawie mandatu RB ONZ zawiązanie koalicji grupy krajów (np. Francji i Wielkiej Brytanii), niekoniecznie w ramach UE czy NATO, które chcą wziąć udział w operacji, choć z politycznym poparciem UE.

Zdaniem tych źródeł nie należy jednak oczekiwać, że na szczycie UE zdecyduje się na deklarację polityczną, w której zachęci RB ONZ do przyjęcia mandatu w sprawie operacji militarnej ani nawet wprowadzenia strefy zakazu lotów na Libią, by powstrzymać ataki na cywili. Na razie są temu przeciwni dwaj stali członkowie tego organu: Chiny i Rosja.

W projekcie końcowej deklaracji ze szczytu UE w sprawie Libii jest jedynie zapis, że w celu dostarczenia pomocy humanitarnej _ Unia Europejska wzmocni koordynację, by zapewnić spójne i skuteczne wykorzystanie zasobów i zdolności, w tym środków wojskowych, zgodnie z zasadami humanitarnymi _.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/255/t134911.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/libia;wypuscila;holenderskich;zolnierzy,132,0,792196.html) Libia wypuściła holenderskich żołnierzy Dwóch mężczyzn i kobieta przylecieli w piątek rano na pokładzie greckiego samolotu wojskowego do Aten.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/236/t134380.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/hugo;chavez;kaddafi;bedzie;negocjowal,110,0,788334.html) Hugo Chavez: Kaddafi będzie negocjował Prezydent Wenezueli Hugo Chavez potwierdza wczorajsze doniesienia.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/63/t132415.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/gdy;libia;plonie;zloty;sie;oslabia,88,0,776280.html) Gdy Libia płonie, złoty się osłabia W najbliższych dniach kurs może podążyć w kierunku 4,00 za euro, oceniają eksperci.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)