Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
sarkozy
10.01.2013 11:56

Sarkozy będzie przesłuchany ws. naruszenia tajemnicy śledztwa

Sędziowie śledczy zdecydowali, że były prezydent Francji Nicolas Sarkozy zostanie przesłuchany w związku z domniemanym naruszeniem tajemnicy śledztwa po opublikowaniu we wrześniu 2011 roku.

Podziel się
Dodaj komentarz
(ec.europa.eu)

Sędziowie śledczy zdecydowali, że były prezydent Francji Nicolas Sarkozy zostanie przesłuchany w związku z domniemanym naruszeniem tajemnicy śledztwa po opublikowaniu we wrześniu 2011 roku przez Pałac Elizejski komunikatu dotyczącego tzw. afery Karaczi.

Poinformowały o tym w czwartek agencję AFP źródła sądowe. Sarkozy był prezydentem w latach 2007-2012. Rodziny ofiar zamachu z 2002 roku w pakistańskim mieście Karaczi, gdzie zginęło 11 Francuzów, złożyły skargę na byłego już szefa państwa po opublikowaniu prawie półtora roku temu oświadczenia, w którym Pałac Elizejski napisał, że _ w związku z tzw. aferą Karaczi nazwisko prezydenta nie pojawiło się w żadnym z akt śledztwa _. Skarżący twierdzą, że doszło tu do naruszenia tajemnicy śledztwa.

Swój komunikat Pałac Elizejski wydał 22 września 2011 roku - w dniu, kiedy dwie osoby z otoczenia Sarkozy'ego zostały oskarżone o korupcję w związku z finansowaniem kampanii prezydenckiej Edouarda Balladura w 1995 roku. Brudne pieniądze miały pochodzić ze sprzedaży okrętów Pakistanowi. Policja zatrzymała wówczas Nicolasa Bazire'a, byłego dyrektora gabinetu premiera Balladura w latach 1993-1995, a obecnie wpływowego biznesmena należącego do bliskiego kręgu znajomych Sarkozy'ego, oraz Thierry'ego Gauberta, byłego doradcę Sarkozy'ego.

Według prokuratury Bazire i Gaubert brali udział w nielegalnych transakcjach, w wyniku których część zysków ze sprzedaży francuskich okrętów podwodnych Pakistanowi w 1994 roku trafiła na konto sztabu wyborczego Balladura. W tamtym czasie Sarkozy był ministrem ds. budżetu i jednocześnie rzecznikiem kampanii Balladura.

Francuski wymiar sprawiedliwości bada również ewentualny związek afery z zamachem w Karaczi. Jedna z hipotez mówi, że wycofanie się Francji w 1995 roku z kontraktu zbrojeniowego z Pakistanem spowodowało odwet i było pierwotną przyczyną zamachu.

Czytaj więcej w Money.pl
Grozi im rozpad. Wzywają Sarkozy'ego Były prezydent Francji Nicolas Sarkozy będzie próbował uratować zagrożoną rozpadem prawicową Unię na rzecz Ruchu Ludowego.
Przesłuchują Sarkozy'ego. Upiecze mu się? W trakcie wielogodzinnego przesłuchania były szef państwa odpowiada na pytania dotyczące najgłośniejszej afery polityczno-biznesowej ostatnich lat we Francji.
To utoruje drogę do władzy Sarkozy'emu? Unia na Rzecz Ruchu Ludowego (UMP), pogrążyła się w bratobójczej walce - oceniają media.
Tagi: sarkozy, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz