Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Sankcje wobec Rosji. Grupa G7 podejmie kolejne działania

0
Podziel się:

Chodzi o rozszerzenie sankcji na konkretne osoby lub podmioty.

Sankcje wobec Rosji. Grupa G7 podejmie kolejne działania
(AP/Fotolink/East News)
bEKMvCjV

Przywódcy krajów G7 w oświadczeniu przekazanym przez Komisję Europejską zobowiązali się działać w trybie pilnym w celu rozszerzenia ukierunkowanych sankcji na Rosję, aby poniosła ona konsekwencje swych działań na Ukrainie.

Przywódcy Kanady, Francji, Niemiec, Włoch, Japonii, Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych oraz przewodniczący Rady Europejskiej oraz Komisji Europejskiej wyrazili we wspólnym oświadczeniu _ głęboki niepokój _ z powodu _ nieprzerwanych wysiłków separatystów popieranych przez Rosję na rzecz destabilizacji wschodniej Ukrainy _. Zapewnili jednocześnie o swoim zaangażowaniu na rzecz podjęcia dalszych kroków, by zapewnić _ pokojowe i stabilne _ warunki dla przeprowadzenia wyborów prezydenckich na Ukrainie 25 maja.

Przywódcy z zadowoleniem przyjęli kroki podjęte przez Ukrainę w celu wypełnienia zobowiązań wynikających z porozumienia genewskiego z 17 kwietnia. W przeciwieństwie do Kijowa, Moskwa - wskazano w oświadczeniu - nie podjęła żadnych konkretnych działań w tym kierunku. _ - Nie poparła publicznie porozumienia, nie potępiła działań separatystów dążących do destabilizacji Ukrainy, ani nie wezwała uzbrojonych bojowników do pokojowego opuszczenia budynków rządowych (...) i złożenia broni _ - wymienili liderzy.

bEKMvCjX

Zamiast tego - zaznaczyli - Rosja kontynuuje eskalację napięcia poprzez coraz bardziej niepokojącą retorykę i manewry wojskowe przy granicy Ukrainy.

_ - Uzgodniliśmy teraz, że przejdziemy pilnie do nałożenia dodatkowych sankcji na Rosję. Biorąc pod uwagę pilną potrzebę zagwarantowania pomyślnego i pokojowego przeprowadzenia demokratycznego głosowania w przyszłym miesiącu w ukraińskich wyborach prezydenckich, zobowiązaliśmy się działać szybko, by zintensyfikować ukierunkowane sankcje i środki, aby podnieść koszty działań Rosji _ - napisano w oświadczeniu.

Chodzi o rozszerzenie sankcji na konkretne osoby lub podmioty w związku z destabilizowaniem przez Rosję sytuacji na Ukrainie. Liderzy zauważyli, że w czasie gdy trwają przygotowania do przejścia w kierunku _ szerszych, skoordynowanych sankcji, włącznie ze środkami sektorowymi _ (dotyczącymi całych gałęzi gospodarki), gdy uzasadnią je okoliczności, _ drzwi pozostają otwarte dla dyplomatycznego rozwiązania tego kryzysu _, na bazie porozumienia genewskiego. Liderzy G7 wezwali Rosję do podążenia tą ścieżką.

Czytaj więcej w Money.pl
"Szybkie działania wobec Rosji". Przywódcy G7 uzgodnili... Celem jest ukaranie Rosji za to, że nie realizuje międzynarodowego porozumienia dotyczącego kryzysu ukraińskiego.
USA i UE mają wprowadzić nowe kary dla Rosji Sankcje USA mają dotyczyć osób i instytucji, a na liście ukaranych znajdą się "ludzie z najbliższego otoczenia" prezydenta Władimira Putina.
Rosyjski, stalowy gigant grozi Europie Huta NLMK podkreśla, wprowadzenie unijnych sankcji zmusi ją do przerwania działalności w Europie.
bEKMvCky
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)