Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Sankcje dla Rosji. Angela Merkel stawia twarde warunki

0
Podziel się:

W minionych dniach kilku niemieckich polityków, w tym szef MSZ Frank-Walter Steinmeier oraz minister gospodarki Sigmar Gabriel, podało w wątpliwość sens dalszych sankcji.

Sankcje dla Rosji. Angela Merkel stawia twarde warunki
(World Economic Forum/Flickr (CC BY-NC-SA 2.0))
bESNAPqt

Kanclerz Niemiec Angela Merkel powiedziała, że sankcje będzie można znieść wtedy, gdy zrealizowanie zostaną przez Kreml porozumienia z Mińska. Jej zdaniem nadal nie wiadomo, czy dojdzie do szczytu ws. Ukrainy w stolicy Kazachstanu Astanie.

_ - Sankcje mogą zostać zniesione dopiero wtedy, gdy usunięte zostaną przyczyny, dla których je wprowadzono _ - powiedziała Merkel po spotkaniu w Berlinie z premierem Ukrainy Arsenijem Jaceniukiem.

Muszę zobaczyć, że całe porozumienie (z Mińska) zostało zrealizowane, żeby znieść sankcje - wyjaśniła szefowa rządu. Jak zaznaczyła, trudno byłoby _ za wyznaczenie linii demarkacyjnej znieść 10 proc. sankcji, a za zabezpieczenie granicy ukraińsko-rosyjskiej - 20 proc. _ Należy uwzględnić wszystko; realizacja całego porozumienia jest ważnym warunkiem zniesienia sankcji - wyjaśniła kanclerz.

bESNAPqv

Podpisane na początku września w Mińsku porozumienie przewiduje rozejm, przeprowadzenie linii demarkacyjnej między wojskami rządowymi a separatystami i przekazanie Ukrainie kontroli nad granicą z Rosją.

W minionych dniach kilku niemieckich polityków, w tym szef MSZ Frank-Walter Steinmeier oraz minister gospodarki Sigmar Gabriel, podało w wątpliwość sens dalszych sankcji, ostrzegając, że restrykcje mogą doprowadzić do chaosu w Rosji.

Niemiecka kanclerz zaznaczyła, że celem Niemiec jest przywrócenie terytorialnej integralności Ukrainy. Kluczem do tego celu może być jej zdaniem właśnie porozumienie z Mińska. Wspomniała, że można dostrzec pewne postępy we wprowadzaniu zawieszenia broni, ale i one _ są kruche _. Zapewniła, że ministrowie spraw zagranicznych pracują nad przygotowaniem _ ewentualnego _ spotkania w przyszłym tygodniu w Astanie. Zastrzegła, że dopiero w ciągu najbliższych dni okaże się, czy dojdzie do tego spotkania. Oprócz Merkel w szczycie w stolicy Kazachstanu mają uczestniczyć prezydenci Rosji, Ukrainy i Francji.

Merkel zaznaczyła, że ewentualne spotkanie nie doprowadzi do rozwiązania wszystkich problemów. - _ Możemy próbować osiągnąć widoczne postępy w niektórych punktach i równocześnie stworzyć solidną mapę drogową dla innych punktów _ - tłumaczyła kanclerz. Problemem jest to, że mieliśmy w przeszłości wiele map drogowych, które nie były jednak przestrzegane. _ Należy odbudować zaufanie _ - deklarowała Merkel.

bESNAPqB

Jaceniuk porównał prorosyjskich rebeliantów we wschodniej Ukrainie do terrorystów, którzy dokonali zamachu na redakcję w Paryżu zabijając 12 osób. Składając kondolencje narodowi francuskiemu, powiedział: _ My mamy codziennie do czynienia z terrorystami _. Jak podkreślił, Niemcy, UE, USA muszą współpracować, żeby zapobiec rozprzestrzenianiu się terroryzmu.

Premier Ukrainy oskarżył Kreml o łamanie porozumienia z Mińska. _ - Rosja musi działać; musi zabrać swoich bandytów z Ukrainy i zaprzestać wysyłania broni _ - mówił. Pytany przez dziennikarzy, czy nie powinien pozwolić Putinowi na zachowanie twarzy, odparł: _ To jest bardzo trudne, gdy nosi się na twarzy cyniczną maskę _.

Jaceniuk podkreślił, że jego kraj przeprowadza trudne reformy. Wymienił ograniczenie deficytu budżetowego, ograniczenie programów socjalnych, wprowadzanie cen rynkowych, walkę z korupcją, szczególnie w energetyce. Zaprosił niemieckich inwestorów do udziału w przekształceniach ukraińskiej energetyki. Merkel chwaliła reformy jako _ ambitne i zdecydowane _. Zapewniła, że Kijów może liczyć na niemiecką pomoc.

Jaceniuk przebywał od środy w Berlinie. Spotkał się między innymi z prezydentem Niemiec Joachimem Gauckiem. W obecności Jaceniuka podpisano ukraińsko-rosyjskie porozumienie o niemieckich gwarancjach finansowych dla Ukrainy w wysokości 500 mln euro. Fundusze mają być przeznaczone na odbudowę zniszczonej w czasie wojny infrastruktury we wschodniej Ukrainie.

bESNAPqC

W wykładzie na forum Niemieckiego Towarzystwa Polityki Zagranicznej DGAP w czwartek rano Jaceniuk potwierdził aspiracje swego kraju do członkostwa w NATO.

Czytaj więcej w Money.pl
Inflacja w Rosji największa od sześciu lat Wyniosła w kończącym się roku 11,4 procent.
UE: Trzeba wznowić dialog z Rosją Stosunkom z Moskwą będą poświęcone najbliższe obrady ministrów spraw zagranicznych krajów członkowskich Unii.
Merkel: Sankcje wobec Rosji są konieczne _ - Europa nie może pozwolić i nie pozwoli, żeby Rosja łamała zasady prawa, szacunku i partnerstwa - _podkreśliła Merkel w Bundestagu.
bESNAPqW
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)