Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Samorządy nie chcą płacić za rząd. Idą do Trybunału

0
Podziel się:

80 samorządów z województwa lubuskiego zaskarży do Trybunału Konstytucyjnego wszystkie przerzucone na nie przez rząd zadania własne.

Samorządy nie chcą płacić za rząd. Idą do Trybunału
(skynesher/iStockphoto)

Samorządy uważają, że rząd obarcza je zadaniami, które sam powinien wypełniać. 80 gmin w z województwa lubuskiego zaskarży do Trybunału Konstytucyjnego obciążenie, które nałożone zostały na nie w ciągu ostatnich pięciu lat. Chodzi między innymi o zapisy Karty Nauczyciela.

Zdaniem gmin, wykonywanie zadań własnych naraziło je na milionowe straty - czytamy w _ Dzienniku Gazecie Prawnej _.

Wojnę prawną rządowi wypowiada Zrzeszenie Prezydentów, Burmistrzów i Wójtów Województwa Lubuskiego. _ - Zbierzemy wszystkie zadania własne, wykażemy też regulacje narażające nasze budżety na straty, jak na przykład Karta Nauczyciela _ - mówi wójt gminy Przewóz Ryszard Klisowski. Według gazety, liczba samorządów, które podpiszą się pod wnioskiem, znacznie się zwiększy.

Podobną inicjatywę podjął Związek Miast Polskich. Ma skatalogować wszystkie zmiany prawne, które naraziły budżety gmin, miast, powiatów i województw na straty. _ - To skala bez precedensu. Dobrze by było, gdyby Trybunał Konstytucyjny zweryfikował ideę zadania własnego _ - uważa były prezes Trybunału, Jerzy Stępień.

Czytaj więcej o finansach samorządowych
Samorządy na minusie. Chodzi o miliardy Samorządy zrealizowały plany budżetowe niemal w 100 procentach. Deficyt wciąż niepokoi.
Bogaci oddadzą mniej biednym? Jest ustawa Posłowie PO, SLD i Ruchu Palikota popierają obywatelski projekt dotyczący zmiany sposobu naliczania "janosikowego".
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)