Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Samobójczy zamach bombowy w Nigerii. Zginęło co najmniej 15 szyitów

0
Podziel się

Potiskum jest stolicą gospodarczą stanu Yobe, jednego z trzech na północnym wschodzie Nigerii, w których od maja 2013 r. obowiązuje stan wyjątkowy. Wprowadzono go, by położyć kres powstaniu islamskiemu.

Samobójczy zamach bombowy w Nigerii. Zginęło co najmniej 15 szyitów
(Diario Critico Venezuela/CC BY 2.0/flickr)
bDZxrZXF

Co najmniej 15 szyitów poniosło śmierć w wyniku samobójczego zamachu bombowego, którego dokonano na północnym wschodzie Nigerii. Region ten jest centrum powstania sunnickich islamistów z Boko Haram.

W Potiskum w stanie Yobe bomba wybuchła w tłumie szyitów przechodzących obok pałacu emira.

_ - Straciliśmy 15 naszych członków podczas zamachu samobójczego, który przeprowadzono pod koniec procesji związanej ze świętem Aszury _ - powiedział Mustapha Lawan Nasidi, przewodniczący szyickiej wspólnoty w Potiskum. Według niego w zamachu rannych zostało 50 osób.

bDZxrZXH

Potiskum jest stolicą gospodarczą stanu Yobe, jednego z trzech stanów na północnym wschodzie Nigerii, w których od maja 2013 roku obowiązuje stan wyjątkowy; wprowadzono go, by położyć kres powstaniu islamskiemu, w którym w ciągu pięciu lat zginęło ponad 10 tysięcy ludzi.

Wczoraj wieczorem napastnicy z materiałami wybuchowymi zaatakowali więzienie w Koton Karfe w środkowej części kraju i uwolnili co najmniej 132 więźniów, w tym członków ugrupowania Boko Haram.

Więzienie to było już w 2012 roku celem ataku uzbrojonych napastników; zginął wtedy strażnik, a 119 więźniów zbiegło. Do obu ataków przyznała się Boko Haram.

1 listopada przywódca ugrupowania poinformował, że ponad 200 uczennic uprowadzonych w połowie kwietnia przeszło na islam i zostało wydanych za mąż. Porwanie dziewcząt pół roku temu poruszyło społeczność międzynarodową. Dziewczęta, głównie chrześcijanki, zostały uprowadzone w mieście Chibok w stanie Borno.

bDZxrZXN

Boko Haram postrzegane jest jako największe zagrożenie dla Nigerii - największej gospodarki w Afryce i najważniejszego producenta ropy na kontynencie. Organizacja prowadzi zbrojną walkę o przekształcenie Nigerii lub przynajmniej części jej terytorium w muzułmańskie państwo wyznaniowe, w którym obowiązywałoby prawo szariatu. Od początku tego roku rebelianci znacznie nasilili ataki.

Czytaj więcej w Money.pl
Porwali 60 dziewcząt i 31 chłopców. A władze... Nigeryjskie siły bezpieczeństwa zaprzeczają, że doszło do porwania.
Kolejny atak Boko Haram. Są ofiary Według świadków, w trakcie szyickiej ceremonii religijnej eksplodował ładunek wybuchowy.
Dżihadyści zajęli ważne pole gazowe Islamscy bojownicy ogłosili, że po walkach z wojskiem syryjskim kontrolują pole gazowe w prowincji Hims w środkowej Syrii.
bDZxrZYi
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)