Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Salvador Sanchez Ceren zaprzysiężony na prezydenta

0
Podziel się:

Polityk zapowiedział też utrzymanie dobrych stosunków ze Stanami Zjednoczonymi, w których żyją setki tysięcy imigrantów z jego kraju.

Salvador Sanchez Ceren zaprzysiężony na prezydenta
(ComunicacionesSalvador/CC BY-SA 3.0/wikimedia commons)

Salvador Sanchez Ceren rozpoczął pięcioletnią kadencję obiecując honor, oszczędność, skuteczność i przejrzystość. Został pierwszym przywódcą antyrządowej partyzantki na stanowisku szefa państwa.

Jako członek lewicowego Frontu Wyzwolenia Narodowego im. Farabundo Martiego (FMLN) Sanchez Ceren walczył z popieranymi przez USA rządami Salwadoru podczas ciągnącej się przez 12 lat wojny domowej, w której zginęło ok. 76 tys. ludzi.

Wojnę zakończył układ pokojowy z 1992 a FMLN przekształcił się w partię polityczną. W roku 2009 r. FMLN po raz pierwszy sięgnął po władzę kiedy jego kandydat Mauricio Funes, były dziennikarz, został prezydentem. Funes nie brał jednak udziału w wojnie domowej i wkrótce dał się poznać jako polityk centrowy.

Jego następca Sanchez Ceren odniósł zwycięstwo niewielką większością głosów, w wyborach, które odbyły się 9 marca, nad kandydatem prawicowego Sojuszu Republikańsko-Nacjonalistycznego (ARENA) Normanem Quijano.

Nowy prezydent zapowiedział, że jego priorytetem będzie walka z największym problemem Salwadoru - przemocą stosowaną przez gangi, które uczyniły z Salwadoru jeden z najniebezpieczniejszych krajów na świecie. _ - Bezpieczeństwo wymaga od nas wspólnego przeciwdziałania przestępczości, przemytowi narkotyków, wymuszeniom i innym aktom przemocy _ - powiedział. Dodał, że osobiście będzie kierował nowo utworzonym Systemem Bezpieczeństwa Obywateli.

Sanchez Ceren zapowiedział też utrzymanie dobrych stosunków ze Stanami Zjednoczonymi, w których żyją setki tysięcy imigrantów z Salwadoru. Dolar USA jest oficjalną walutą Salwadoru.

W dziedzinie gospodarczej Sanchez Ceren zamierza włączyć Salwador do programu Petrocaribe, w ramach którego Wenezuela dostarcza ropę naftową po subsydiowanych cenach krajom regionu.

Czytaj więcej w Money.pl
Ostatni dzień kampanii prezydenckiej w Syrii Pojutrze głosować będą obywatele części kraju kontrolowanej przez wojska rządowe. Największe szanse ma urzędujący prezydent Baszar al Asad.
Macedonia: Deputowani opozycji rezygnują W ten sposób zaprotestowali przeciwko nieprawidłowościom, do których ich zdaniem doszło podczas wyborów parlamentarnych.
Kto zostanie prezydentem Izraela? Sześciu polityków ubiega się w Izraelu o fotel prezydenta i jeden z nich po głosowaniu wyznaczonym na 10 czerwca zastąpi na stanowisku Szimona Peresa.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)