Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sądownictwo w Polsce. Miliony spraw zalegają w sądach

0
Podziel się:

Od 2006 roku liczba etatów sędziowskich nie wzrosła, a wpływ spraw zwiększył się prawie o sto procent - skarży się wiceminister sprawiedliwości.

Wiceminister sprawiedliwości Wojciech Hajduk przyznaje, że od 2006 roku</br>liczba spraw podwoiła się, a liczba etatów sędziowskich pozostaje bez zmian</br>
Wiceminister sprawiedliwości Wojciech Hajduk przyznaje, że od 2006 roku</br>liczba spraw podwoiła się, a liczba etatów sędziowskich pozostaje bez zmian</br> (ms.gov.pl)

2,5 miliona zaległych spraw czeka na rozstrzygnięcie w polskich sądach. To dwa razy więcej niż jeszcze pięć lat temu - podaje ministerstwo sprawiedliwości. Główny powód to nieproporcjonalność spraw do liczby sędziów.

Wiceminister sprawiedliwości Wojciech Hajduk (na zdjęciu) przyznaje, że w ciągu ostatnich lat liczba spraw podwoiła się, a liczba etatów sędziowskich bez zmian pozostaje od 2006 roku.

- _ Od tamtego czasu nie ma nowych etatów sędziowskich, a wpływ spraw zwiększył się radykalnie. Nie tylko w sprawach karnych, także cywilnych, praktycznie o 100 procent _ - powiedział wiceminister.

Sędziowie zwracają jednak uwagę, że nie wszystkim sprawami muszą się zajmować oni. Sędzia Barbara Zawisza mówi, że od orzekania w sprawach o wykroczenia nie jest sędzia zawodowy. - _ W sprawach o rzucenie przysłowiowego papierka czy wyprowadzenie psa bez smyczy nie musi orzekać sędzia zawodowy. A my też nie możemy pracować po kilkanaście godzin dziennie _ - zaznacza wiceprezes Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia.

Nad zmianami w orzecznictwie Ministerstwo Sprawiedliwości cały czas pracuje i - jak deklaruje wiceminister Hajduk - będzie reforma taka, by część obowiązków przejęli referendarze. - _ Jest szansa, aby nowe przepisy weszły od przyszłego roku _ - potwierdził Wojciech Hajduk.

Ale to zdaniem sędziów nie wystarczy. Zwracają uwagę, że brakuje pieniędzy na opłacanie chociażby biegłych, przez co wydłuża się czas ich powoływania. O orzekaniu pod nieobecność stron nawet nie wspominają. Wskazują jednak, że to też przyczynia się do powstawania zaległości.

W 2013 roku do sądów w całej Polsce wpłynęło 15 milionów spraw. W Polsce mamy około 10 tysięcy sędziów.

Czytaj więcej w Money.pl
W tym jesteśmy szybsi od Włochów Bruksela przedstawiła najnowsze dane dotyczące funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości w krajach członkowskich. Polska wypadła w nich przeciętnie.
Ułatwią procedurę zatrudniania sędziów? Resort sprawiedliwości, który przygotował propozycję, wskazuje, że w ubiegłych latach powołanie sędziego trwało ponad rok. W tym roku może być jeszcze gorzej.
Co dalej z ustawą o sądach. Dziś wyrok - _ Jesteśmy przygotowani na każdą sytuację _ - mówi minister sprawiedliwości Marek Biernacki.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)