Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sąd zlikwidował organizację zajmującą się prawami więźniów

0
Podziel się:

Sąd nie uznał tych argumentów i zadecydował o likwidacji organizacji. Bandarenka zapowiedział apelację.

Sąd zlikwidował organizację zajmującą się prawami więźniów
(Mikdam/Dreamstime)

O likwidacji białoruskiej organizacji _ Platforma _ zajmującej się prawami więźniów zadecydował dziś sąd gospodarczy w Mińsku, na wniosek Ministerstwa Podatków. Obrońcy praw człowieka uważają, że powodem decyzji jest działalność tej organizacji.

Jak podało Radio Swaboda, przedstawiciel inspekcji podatkowej Dźmitryj Sodal argumentował w sądzie, że _ Platforma _ nie działała pod adresem, pod którym była oficjalnie zarejestrowana, bo na jej papierze firmowym figurował inny adres, korespondencyjny. Według Sodala inspektorzy kilkakrotnie nie zastali działaczy _ Platformy _ pod oficjalnym adresem. Organizacja nie przesłała też w terminie dokumentów podatkowych. Za to _ Platforma _ była wcześniej ukarana grzywnami - przypomniała inspekcja, zarzucając organizacji _ niejednokrotne i poważne _ naruszenia prawa.

Szef organizacji Andrej Bandarenka w odpowiedzi powołał się na instrukcję Ministerstwa Sprawiedliwości, według której na papierze firmowym organizacje powinny wskazywać adres pocztowy. Przekonywał też, że wszelką korespondencję z inspekcją podatkową _ Platforma _ prowadziła posługując się adresem rejestracji. W sprawie niezłożonej w terminie deklaracji o dochodach Bandarenka bronił się, wskazując, że za to _ Platforma _ już została ukarana grzywną, a ponieważ jest organizacją niedochodową, to opóźnienie nie spowodowało strat.

Sąd nie uznał tych argumentów i zadecydował o likwidacji organizacji. Bandarenka zapowiedział apelację.

Szef Białoruskiego Komitetu Helsińskiego Aleh Hułak skrytykował decyzję sądu. Ocenił, że formalne naruszenia zostały w tym przypadku wykorzystane jako pretekst. _ Moim zdaniem likwidowanie organizacji za podobne naruszenia jest sprzeczne ze zdrowym rozsądkiem - takich naruszeń w innych organizacjach jest wiele. Widocznie władza ma do nich inne podejście. Jest jasne, że głównym motywem była działalność +Platformy+ i jest to jeszcze jeden przykład nacisku na struktury społeczeństwa obywatelskiego _ - uważa Hułak.

Bandarenka spędził w więzieniu blisko dwa lata po tym, gdy został oskarżony o przestępstwa gospodarcze - przypomina niezależna gazeta internetowa _ Biełorusskije Nowosti _. W marcu 2011 roku sąd go uniewinnił. Potem właśnie Bandarenka założył _ Platformę _, która nagłośniła m.in. próbę zbiorowego samobójstwa więźniów z jednej w kolonii karnych.

W lutym br. organizacja zaczęła zajmować się monitoringiem praw człowieka w więzieniach. W czerwcu prokuratura Mińska przedstawiła Bandarence oficjalne ostrzeżenie dotyczące dyskredytacji państwa. Chodziło o apel, z którym Bandarenka zwrócił się do Międzynarodowej Federacji Hokeja, wzywając, by do czasu uwolnienia więźniów politycznych federacja nie przeprowadzała na Białorusi mistrzostw świata w hokeju, zaplanowanych na 2014 rok.

Czytaj więcej w Money.pl
Państwo chce wspierać nacjonalistów Według przywódcy tego kraju, partie opozycyjne są finansowane z zagranicy.
Masowo próbują nielegalnie uciec do Polski Liczba prób nielegalnego przekroczenia granicy Białorusi w kierunku Polski i państw bałtyckich wzrosła w 2012 r. kilkakrotnie.
List 16 do prezydenta. W sprawie więźniów Byli białoruscy więźniowie polityczni chcą zwolnienia obecnych więźniów politycznych.
wiadomości
wiadmomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)