Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sąd zgodził się na opatentowanie...genów

0
Podziel się:

Patenty posiada amerykańska firma biotechnologiczna, która prowadzi badania nad rakiem.

Sąd zgodził się na opatentowanie...genów
(Richard Wheeler(Zephyris)/cc/wikimedia)

Amerykański sąd podtrzymał decyzję dotyczącą możliwości opatentowania dwóch ludzkich genów. Patenty posiada firma biotechnologiczna, która prowadzi badania nad rakiem.

Sprawa dotyczy genów BRCA1 i BRCA2, które w dużym stopniu przyczyniają się do rozwoju raka piersi i jajników. Patenty na te geny ma firma Myriad Genetics, która produkuje testy diagnostyczne.

Możliwość patentowania genów była zaskarżana wielokrotnie. Tym razem sąd wydał wyrok sprzyjający firmie. Sędziowie orzekli, że można patentować geny wyizolowane z ludzkiego ciała, bo choć mają one pochodzenie naturalne, to w tym przypadku są to materiały stworzone przez człowieka.

Z tą opinią nie zgadza się Amerykańska Unia Wolności Obywatelskich, która uważa, że ludzkie geny są tworem natury, tak samo jak woda i powietrze, toteż nie mogą one należeć do żadnej firmy.

Czytaj więcej w Money.pl
Apple kontra Samsung. Tak biją się o patenty Skargami Apple'a o naruszenie zastrzeżonych wzorów zajmują się obecnie sądy w wielu krajach.
HTC utarło nosa Apple. Gigant z USA ma kłopot Koncern z Cupertino próbował zatrzymać na granicy Stanów Zjednoczonych cały transport tajwańskich telefonów. Apple próbował wykorzystać do swoich celów celników. Nie udało się.
Chiny ścigają się ze światem. Tym razem o... Zgłoszono 181 tys. 900 wniosków patentowych, co jest nowym rekordem. W porównaniu z rokiem poprzednim liczba ta wzrosła o 10,7 proc.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)