Notowania

Przejdź na
geny
17.08.2012 21:07

Sąd zgodził się na opatentowanie...genów

Patenty posiada amerykańska firma biotechnologiczna, która prowadzi badania nad rakiem.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Richard Wheeler(Zephyris)/cc/wikimedia)

Amerykański sąd podtrzymał decyzję dotyczącą możliwości opatentowania dwóch ludzkich genów. Patenty posiada firma biotechnologiczna, która prowadzi badania nad rakiem.

Sprawa dotyczy genów BRCA1 i BRCA2, które w dużym stopniu przyczyniają się do rozwoju raka piersi i jajników. Patenty na te geny ma firma Myriad Genetics, która produkuje testy diagnostyczne.

Możliwość patentowania genów była zaskarżana wielokrotnie. Tym razem sąd wydał wyrok sprzyjający firmie. Sędziowie orzekli, że można patentować geny wyizolowane z ludzkiego ciała, bo choć mają one pochodzenie naturalne, to w tym przypadku są to materiały stworzone przez człowieka.

Z tą opinią nie zgadza się Amerykańska Unia Wolności Obywatelskich, która uważa, że ludzkie geny są tworem natury, tak samo jak woda i powietrze, toteż nie mogą one należeć do żadnej firmy.

Czytaj więcej w Money.pl
Apple kontra Samsung. Tak biją się o patenty Skargami Apple'a o naruszenie zastrzeżonych wzorów zajmują się obecnie sądy w wielu krajach.
HTC utarło nosa Apple. Gigant z USA ma kłopot Koncern z Cupertino próbował zatrzymać na granicy Stanów Zjednoczonych cały transport tajwańskich telefonów. Apple próbował wykorzystać do swoich celów celników. Nie udało się.
Chiny ścigają się ze światem. Tym razem o... Zgłoszono 181 tys. 900 wniosków patentowych, co jest nowym rekordem. W porównaniu z rokiem poprzednim liczba ta wzrosła o 10,7 proc.
Tagi: geny, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz