Notowania

Przejdź na
słomka
22.03.2012 15:21

Sąd: Słomka słusznie ukarany aresztem

Adam Słomka został słusznie ukarany 14 dniami aresztu za uniemożliwianie ogłoszenia w styczniu br. wyroku ws. stanu wojennego.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Andrzej Grygiel)

*Adam Słomka został słusznie ukarany 14 dniami aresztu za uniemożliwianie ogłoszenia w styczniu br. wyroku ws. stanu wojennego - uznał Sąd Apelacyjny w Warszawie. Oddalił on w czwartek zażalenie lidera KPN-OP na tę decyzję Sądu Okręgowego w Warszawie. *

Wyrok wobec autorów stanu wojennego opóźnił się o ponad półtorej godziny wskutek demonstracji Słomki. Gdy sędziowie wchodzili na salę - co transmitowały telewizje informacyjne - wtargnął on za stół sędziowski, skąd wyprowadziła go policja. Potem wrócił na salę, gdzie nadal wygłaszał swe zarzuty pod adresem wymiaru sprawiedliwości III RP. Wyrok musiał być ogłoszony w innej sali i bez publiczności.

SO nałożył za to na Słomkę karę dwóch tygodni aresztu. KPN-OP nazwała karę wprowadzeniem _ standardów Białorusi w polskim wymiarze sprawiedliwości _. Słomka odbył karę. Odwołał się do SA od postanowienia o tej tzw. karze porządkowej (a nie _ skazaniu _, jak twierdził on sam - PAP).

Jak powiedziała w czwartek PAP rzeczniczka SA sędzia Barbara Trębska, SA uznał, że Słomka _ rażąco ugodził w powagę sądu _. _ Reakcja SO w postaci wymierzenia mu najsurowszej kary porządkowej była adekwatna do jego zachowania _ - przytoczyła uzasadnienie decyzji SA.

Sąd nie podzielił twierdzeń Słomki, by działał pod wpływem emocji. _ Według SA było to działanie zaplanowane i świadome, bo wiedział, że na sali są kamery _ - dodała sędzia. Decyzja SA jest prawomocna.

W końcu lutego br. przed katowickim sądem ruszył proces Słomki oskarżonego o fałszowanie list poparcia przed wyborami prezydenckimi w 2005 r. Słomka nie przyznaje się do zarzutu, za który grozi do 10 lat więzienia. Było to największe w Polsce postępowanie pod względem liczby przesłuchanych świadków - w kilka lat przesłuchano ponad 60 tys. osób z całej Polski, których dane znalazły się na listach poparcia Słomki. W wyborach tych zajął on ostatnie 12. miejsce z poparciem 8895 wyborców (0,06 proc).

47-letni Słomka w PRL działał w nielegalnym KPN. W stanie wojennym aresztowany. W 1986 r. skazany na 2,5 roku więzienia w procesie kierownictwa KPN. Był posłem w latach 1991-2001.

Czytaj w Money.pl

Tagi: słomka, odwołanie, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz