Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
zus
18.09.2009 10:50

Są zażalenia na areszt podejrzanych w aferze ZUS

Za aresztowanych poręczyło kilku znanych szczecinian.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Robert Stachnik)

Do Sądu Okręgowego w Szczecinie skierowano cztery zażalenia obrońców na decyzje sądu o aresztowaniu ich klientów - podejrzanych w aferze korupcyjnej w ZUS. Trzy zażalenia wpłynęły już do sądu, czwarte, dotyczące b. dyrektora szczecińskiego ZUS Tadeusza D., wysłano pocztą - poinformował obrońca D., mec. Andrzej Preiss.

Adwokat dodał, że do swego zażalenia dołączył siedem poręczeń od znanych szczecińskich osobistości, ale nie chciał ujawnić ich nazwisk.

PAP nieoficjalnie dowiedziała się, że poręczenia złożyli m.in. metropolita szczecińsko-kamieński abp Andrzej Dzięga, b. prezydent Szczecina Marian Jurczyk oraz kilku profesorów.

Jak informowała rzeczniczka Sądu Okręgowego w Szczecinie Elżbieta Zywar, w czwartek do sądu wpłynęły zażalenia od obrońców b. prezesa ZUS Sylwestra R., a także biznesmena Henryka M. oraz wicedyrektora ds. inwestycji w szczecińskim ZUS Leszka Sz.

Obrońca Sylwestra R., mec. Marek Mikołajczyk mówił, że złożył zażalenie, ponieważ jego zdaniem środek zapobiegawczy, jakim jest areszt, stosuje się, gdy zachodzi duże prawdopodobieństwo popełnienia zarzucanych czynów, tymczasem zebrany przez prokuraturę materiał dowodowy _ nie wskazuje jednoznacznie na fakt popełnienia przez Sylwestra R. zarzucanych mu czynów, tzn. korupcji _.

Zywar powiedziała, że sąd po analizie wniosków i zapoznaniu się z aktami spraw, wyznaczy termin kolejnych posiedzeń w celu rozpatrzenia zażaleń.

8 września ABW na polecenie prokuratury zatrzymała ówczesnych: prezesa ZUS i dyrektora szczecińskiego oddziału ZUS i trzech innych podejrzanych w sprawie. W trakcie przesłuchań w Prokuraturze Okręgowej w Szczecinie tylko zastępca dyrektora szczecińskiego oddziału ZUS Jan A., któremu postawiono zarzut wręczenia korzyści majątkowej, przyznał się do winy.

Były prezes ZUS Sylwester R. usłyszał sześć zarzutów dotyczących łapownictwa i czerpania korzyści majątkowych w związku z pełnioną funkcją. Miał przyjmować prezenty m.in. telewizor, pobyt w hotelu i materiały budowlane. B. dyr. Szczecińskiego oddziału ZUS Tadeusz D. usłyszał zarzuty zarówno dawania łapówek, jak i nakłaniania do wręczania mu korzyści majątkowych.

Pozostali trzej oskarżeni usłyszeli po jednym zarzucie. Sąd Okręgowy w Szczecinie zastosował tydzień temu 3-miesięczny areszt wobec 4 z 5 podejrzanych. Aresztu nie zastosował wobec Jana A., który przyznał się do stawianych mu zarzutów.

Tagi: zus, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz