Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
komitety
08.08.2011 14:28

Są już pierwsze zarejestrowane komitety wyborcze

Siedem komitetów wyborczych złożyło jak dotąd w PKW, zawiadomienia o swoim powstaniu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Tomasz Gzell)

Siedem komitetów wyborczych złożyło jak dotąd w zawiadomienia o swoim powstaniu - poinformowała Państwowa Komisja Wyborcza.

_ - Jeśli wszystko będzie w porządku, PKW przyjmie te zawiadomienia i od tego właśnie momentu komitety wyborcze będą już w pełni mogły prowadzić agitacje wyborczą _ - powiedział podczas konferencji prasowej PKW szef Krajowego Biura Wyborczego Kazimierz Czaplicki (na zdjęciu).

Zawiadomienia do PKW złożyły już komitety: Platformy Obywatelskiej, Sojuszu Lewicy Demokratycznej, Prawa i Sprawiedliwości, PJN, Ruchu Palikota, Prawicy Rzeczypospolitej oraz Polskiej Partii Pracy-Sierpień 80.

Czaplicki poinformował też, że do poniedziałku 22 sierpnia PKW powoła okręgowe komisje wyborcze, które będą przyjmować listy kandydatów na posłów i senatora w danym okręgu, a potem ustalą wynik wyborów.

Czaplicki przypomniał, że 30 sierpnia o północy minie termin zgłaszania list kandydatów na posłów oraz na senatora.

Podkreślił, że listy te zgłasza się do właściwej okręgowej komisji wyborczej, a nie do PKW.

Do 9 września będą podane informacje o obwodach głosowania - czyli o lokalach wyborczych, do których miesiąc później udamy się głosować. Podane będą też informacje o tym, które lokale są przystosowane dla osób niepełnosprawnych.

Tego dnia też PKW wylosuje numery list dla tych komitetów, które zarejestrują listy w co najmniej połowie lokalów wyborczych.

Od 24 września do 7 października (do północy) w publicznym radiu i telewizji będą nieodpłatnie rozpowszechniane audycje komitetów wyborczych.

PKW przypomina też, że osoby niepełnosprawne, które chcą w kraju zagłosować korespondencyjnie, w tym za pomocą nakładek w języku Braille'a - muszą do poniedziałku 19 września skierować odpowiednie zgłoszenie do wójta.

Zamiar głosowania korespondencyjnego za granicą zgłosić trzeba konsulowi do poniedziałku 26 września.

Również do 26 września niepełnosprawni, którzy chcą głosować w lokalu wyborczym przystosowanym do głosowania dla osób niepełnosprawnych, powinni złożyć wniosek o wpisanie ich do spisu wyborców głosujących w takim właśnie lokalu.

Tego samego dnia mija termin zgłaszania wójtowi chęci zagłosowania przy pomocy nakładek Braille'a.

Najpóźniej do 10 dnia przed wyborami należy złożyć wniosek o sporządzenie aktu pełnomocnictwa, jeśli ma się zamiar zagłosować właśnie w ten sposób.

Osoby przebywające poza miejscem zamieszkania w czasie wyborów mogą do 4 października składać wnioski o wpisanie ich do spisu wyborców w miejscu, gdzie przebywają.

Każda osoba, która będzie wyjeżdżać i wie, że w dniu wyborów będzie poza swoim miejscem zamieszkania, może też zagłosować przy pomocy zaświadczenia o prawie do głosowania. Jest ono wydawane przez urzędy gmin i urzędy miejskie do piątku 7 października, w godzinach urzędowania tych urzędów.

Czaplicki podkreślił, że głosowanie w wyborach 9 października oraz wszystkich następnych odbywać się będzie w godzinach 7-21.

O jesiennych wyborach czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/203/t103371.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/prezydent;zdecydowal;bedziemy;glosowac;9;pazdziernika,33,0,886049.html) Komorowski zdecydował, kiedy będziemy głosować Wybory będą jednodniowe. Prezydent żałuje, że nie uda się ich przeprowadzić w formie dwudniowej.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/10/t116490.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/poparcie;dla;najwiekszych;partii;spada;ale;po;raporcie;millera;wszystko;moze;sie;zmienic,174,0,883886.html) Spada poparcie dla największych partii. Przez... Platforma Obywatelska mogłaby liczyć dziś na 33,4 procent poparcia zaś na Prawo i Sprawiedliwość zagłosowałoby 27,3 procent Polaków - wynika z najnowszego sondażu Homo Homini.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/132/t130692.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/wszystkie;partie;chca;debat;oprocz;pis,153,0,883865.html) Wszyscy chcą debat, oprócz jednej partii Politycy PO, SLD, PSL i PJN uważają, że powinny się odbyć przedwyborcze debaty między liderami największych partii.
Tagi: komitety, kraj, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz