Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Są decyzje na szczycie PO. Co zrobi Grzegorz Schetyna?

2
Podziel się:

Polityk nie chciał pogodzić się z wynikiem wyborów na Dolnym Śląsku. Donald Tusk nie zgodził się na dogrywkę.

Są decyzje na szczycie PO. Co zrobi Grzegorz Schetyna?
(PAP/Maciej Kulczyński)

Zarząd Platformy Obywatelskiej podtrzymał w mocy wybory szefów swoich regionalnych struktur. Nie ma zgody na to, co się zdarzyło i dlatego muszą być konsekwencje - powiedział przed posiedzeniem zarządu partii jej wiceszef Grzegorz Schetyna. Teraz będzie musiał się pogodzić z werdyktem władz partii. - Nie ma mowy o żadnych zmianach wybranych władz w regionach, Grzegorz Schetyna musi pogodzić się z porażką - powiedział z nieukrywaną satysfakcją poseł PO Andrzej Biernat.

Aktualizacja: 23:55

Na sobotnim zjeździe dolnośląskiej PO Schetyna przegrał rywalizację o funkcję szefa regionu z europosłem Jackiem Protasiewiczem. Po weekendzie upublicznione zostały przez _ Newsweek _ dwa nagrania, z których wynika, że dwaj posłowie PO mieli namawiać dwóch działaczy PO do głosowania na Protasiewicza, sugerując w zamian pomoc w znalezieniu pracy.

_ - Jest pytanie o zasady gry, o uczciwe zasady gry. Zakładaliśmy Platformę Obywatelską, żeby takie zasady przyświecały i były obecne każdego dnia, w każdej sytuacji w Platformie Obywatelskiej i zrobimy wszystko, żeby tak było. Nie ma zgody na to co się zdarzyło i dlatego muszą być konsekwencje _ - powiedział przed posiedzeniem zarządu partii Schetyna.

Podczas sobotniego zjazdu w pierwszym głosowaniu Grzegorz Schetyna otrzymał poparcie 199 delegatów, a Protasiewicz 200. Przy 401 oddanych głosach dwie osoby wstrzymały się od wyboru, zatem żaden z kandydatów nie osiągnął bezwzględnej większości 201 głosów. Powtórzono głosowanie i w drugim Protasiewicz otrzymał 205 głosów, a Schetyna - 194. Głosowało 400 delegatów, 1 głos był nieważny.

Wniosek o unieważnienie wyniku wyborów szefa dolnośląskiej PO, którym zajął się zarząd krajowy Platformy, to pokłosie opublikowania przez _ Newsweek _ nagrania, w którym słychać, jak poseł PO Norbert Wojnarowski, zwolennik Protasiewicza, obiecuje jednemu z delegatów na zjazd, Edwardowi Klimce, załatwienie stanowiska w KGHM. W zamian chce oddania głosu na Protasiewicza.

Dziś _ Newsweek _ opublikował kolejne nagranie; według informacji tygodnika poseł Michał Jaros i radny z Polkowic Tomasz Borkowski mieli wtedy namawiać delegata do głosowania na Jacka Protasiewicza, a w zamian sugerować, że działacz mógłby trafić do rady nadzorczej jednej z państwowych spółek.

Z kolei w regionie lubuskim przewodniczącą partii została na kolejną kadencję Bożenna Bukiewicz, wygrywając kilkoma głosami z wiceministrem spraw wewnętrznych Marcinem Jabłońskim. W sprawie nieprawidłowości w lubuskiej PO list do premiera Donalda Tuska napisała przed kilkoma tygodniami posłanka PO Bożena Sławiak. _ Nie mogę firmować swoim autorytetem działań pani przewodniczącej (chodzi o Bożennę Bukiewicz), które mogę określić jako korupcyjne _ - napisała Sławiak.

Zarząd krajowy PO tworzą: szef partii Donald Tusk, wiceprzewodniczący: Grzegorz Schetyna, Hanna Gronkiewicz-Waltz, Ewa Kopacz, Radosław Sikorski; członkowie zarządu: Paweł Graś, Cezary Grabarczyk, Danuta Pietraszewska, Jadwiga Rotnicka (wiceprzewodnicząca Grupy Senatorów, sekretarz generalny partii Andrzej Wyrobiec, skarbnik krajowy Łukasz Pawełek).

Ponadto członkami zarządu są szefowie regionów Platformy. W miniony weekend zakończyły się zjazdy regionalne PO, na których na szefów regionów wybrani zostali: Tomasz Lenz (Kujawsko-Pomorskie), Włodzimierz Karpiński (Lubelszczyzna), Bożenna Bukiewicz (Lubuskie), Andrzej Biernat (Łódzkie), Grzegorz Lipiec (Małopolska), Andrzej Halicki (Mazowsze), Jacek Protasiewicz (Dolny Śląsk), Leszek Korzeniowski (Opolskie), Zbigniew Rynasiewicz (Podkarpacie), Robert Tyszkiewicz (Podlasie), Sławomir Nowak (Pomorskie), Tomasz Tomczykiewicz (Śląsk), Marzena Okła-Drewnowicz (Świętokrzyskie), Jacek Protas (Warmińsko-Mazurskie), Rafał Grupiński (Wielkopolska), Stanisław Gawłowski (Zachodniopomorskie).

Platforma się rozpadnie?

W PO następuje powolne przekraczanie granic politycznej autodestrukcji; premier - próbując usunąć Grzegorza Schetynę - _ wszedł na minę założoną przez samego siebie _ - tak politolodzy, komentują konflikt na tle wyborów w dolnośląskiej PO. Zdaniem politologa z Uniwersytetu Warszawskiego dr. Rafała Chwedoruka patrząc na rozwój sytuacji po wyborach władz regionalnych Platformy na Dolnym Śląsku _ pewną niespodzianką jest powolne przekraczanie przez wojujących w PO granic politycznej autodestrukcji partii _.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/101/124005.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/komentarze/artykul/do;trzech;razy;grzegorz;schetyna,111,0,1410927.html) *Do trzech razy Grzegorz Schetyna? * Taśmy _ Protasiewicz gate _ biją w Donalda Tuska - pisze Andrzej Zwoliński.

Według niego wcześniejsze kalkulacje opozycji wewnątrzpartyjnej obliczone na zdestabilizowanie PO, tak by osłabić pozycję Donalda Tuska, mogą doprowadzić do tego, że _ pozycja Platformy jako partii numer dwa w sondażach będzie zagrożona _.

Chwedoruk zwrócił uwagę, że w każdej demokratycznej partii, szczególnie dużej, pojawiają się spory i tworzą wewnętrzne frakcje. Ale - mówił - tu nie widzimy żadnych różnic ideowych. _ Wyborcy nie wiedzą, co dzieli Donalda Tuska z Grzegorzem Schetyną. O co jest ten konflikt, z wyjątkiem miejsc na listach. Nie ma w tym żadnego zróżnicowania ideowego _ - podkreślił.

Przypominając wcześniejsze podobne wydarzenia w innych partiach, politolog zauważył, że _ każdy kto w polskiej polityce postępował tak, jak teraz Schetyna - przegrywał _. _ Tak przegrał Borowski z SLD, tak przegrał Dorn i Ziobro w PiS _ - dodał. _ - Gdyby miało dojść do jakichś wstrząsów tektonicznych w Platformie, do jakiegoś przełomu, to jedyną nadzieją wewnętrznej opozycji względem Tuska może być wciąż wysoko notowany w opinii publicznej Bronisław Komorowski _ - uważa Chwedoruk.

Jego zdaniem wypowiedź rzecznika rządu Pawła Grasia o możliwości przeprowadzenia przedterminowych wyborów, gdy _ sytuacja w PO będzie rozhuśtana _, był z jednej strony _ manifestacją siły Donalda Tuska _, a z drugiej wyrazem woli premiera. Według politologa taki scenariusz _ dałby Tuskowi trochę czasu, ratowałby go przed niebezpieczeństwem walki o przeżycie, gdyby PO jeszcze bardziej spadła w sondażach _. Chwedoruk podkreślił zarazem, że nawet gdyby PO zdobyła mniej głosów od Prawa i Sprawiedliwości, to i tak _ zdolność koalicyjna PO jest dużo większa niż w przypadku PiS. _

Z kolei zdaniem politologa z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, prof. Kazimierza Kika na obecnym konflikcie najbardziej cierpi wizerunek partii i samego premiera. _ Próbując usunąć Schetynę, Donald Tusk wszedł na minę założoną przez samego siebie. Tusk uwierzył, że jest jedynym wodzem w PO _ - mówił Kik i ocenił, że taka strategia może obrócić się przeciw samemu premierowi. _ Wyłania nam się obraz Platformy jako instrumentu realizacji osobistych i w zasadzie wyłącznych aspiracji Donalda Tuska. Na to najwyraźniej nie ma zgody w PO _ - podkreślił.

W ocenie Kika ujawnione przypadki nieprawidłowości w trakcie wyborów na Dolnym Śląsku to może być tylko część materiałów, jakimi dysponuje Schetyna. _ Uważam, że Schetyna powoli dawkuje te informacje do prasy o kulisach wyborów. To może być nacisk przed zbliżającą się radą krajową _ - ocenił. Dodał jednak, że skutki tej sytuacji z pewnością nie ograniczą się jedynie do wnętrza partii. _ Z pewnością te materiały wykorzystają także partie opozycyjne do walki politycznej _ - dodał.

Zdaniem Kika _ między Tuskiem a Schetyną nie ma już możliwości szczerej współpracy. Możliwa jest jedynie współpraca w warunkach rywalizacji. To może oznaczać sparaliżowanie Platformy _ - konkludował.

Czytaj więcej w Money.pl
Powtórzą wybory szefa PO na Dolnym Śląsku? Poseł Jakub Szulc złożył do zarządu krajowego partii wniosek o unieważnienie wyników wyborów. Decyzja jutro.
Klęska Grzegorza Schetyny - przegrał nie tylko u siebie Walka o władzę w PO rozstrzygnięta, ludzie Tuska szefami większości regionów. Komentarze: _ To polityczny majstersztyk, niekoniecznie etyczny _.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(2)
nkam
5 lata temu
Niech biorą line i do lasu
nkam
5 lata temu
Niech biorą line i do lasu