Notowania

komorowski
18.05.2010 07:23

Rzecznika Praw Obywatelskich poznamy w czerwcu

Kandydatki są dwie: Irena Lipowicz i Zofia Romaszewska.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Leszek Szymański)

Wybór nowego Rzecznika Praw Obywatelskich odbędzie się na posiedzeniu Sejmu zaplanowanym w dniach 8-11 czerwca - zapowiedział marszałek Sejmu Bronisław Komorowski.

Posłowie wybierać będą spośród dwóch kandydatek:

* zgłoszonej przez PO prof. Ireny Lipowicz,
* popieranej przez klub PiS Zofii Romaszewskiej.

*Irena Lipowicz *jest profesorem Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, byłą posłanką Unii Demokratycznej i Unii Wolności, była też ambasadorem Polski w Austrii. W 1980 przystąpiła do Solidarności, była jedną z założycielek Związku Górnośląskiego. Od 2008 r. jest dyrektorem Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.

Zofia Romaszewska - żona wicemarszałka Senatu Zbigniewa Romaszewskiego - to była działaczka _ Solidarności _ i była sędzia Trybunału Stanu.

Rzecznik klubu PiS Mariusz Błaszczak, przedstawiając jej kandydaturę przypomniał, że Romaszewska _ tworzyła i kierowała Biurem Interwencji Komitetu Obrony Robotników, następnie Biurem Interwencji Regionu Mazowsze Solidarności, a już w wolnej Polsce Biurem Interwencji Kancelarii Senatu _.

Zorganizowanie wyborów nowego Rzecznika stało się konieczne po śmierci Janusza Kochanowskiego, który 10 kwietnia zginął w katastrofie prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem.

* **ZOBACZ TAKŻE:**
* [ Zginął Rzecznik Praw Obywatelskich ]( http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/zginal;rzecznik;praw;obywatelskich,60,0,608060.html )
* [ Jest tymczasowy Rzecznik Praw Obywatelskich ]( http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/jest;tymczasowy;rzecznik;praw;obywatelskich,31,0,608799.html )
* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
Tagi: komorowski, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, najważniejsze, wiadmości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz