Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
węgry
12.07.2011 12:38

Rząd zaostrza prawo i zwalnia dziennikarzy

Parlament Węgier przyjął rozwiązania, zaostrzające i tak już kontrowersyjną ustawę medialną.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Matti Mattila/CC/Flickr)

Parlament Węgier przyjął rozwiązania, zaostrzające i tak już kontrowersyjną ustawę medialną. Jak podkreśla agencja dpa, nowe rozwiązania zwiększają jeszcze presję na prywatne stacje radiowe i telewizyjne.

Nadawcy prywatni nie będą się mogli ubiegać o pasma częstotliwości, jeśli mają długi wobec potężnej instancji nadzorczej mediów - Rady Medialnej. Długami mogą być zaległe opłaty, bądź grzywny, które Rada Medialna może nakładać na mocy ustawy z grudnia 2010 roku za treści, które uzna za niepoprawne.

Na mocy przyjętych obecnie uregulowań Rada Medialna będzie mogła co roku decydować, które państwowe stacje telewizyjne i radiowe mogą kontynuować działalność. Rządzący Fidesz uzasadnił to możliwymi problemami finansowymi. Produkcję wiadomości państwowych telewizji MTV i Duna-TV, radia i agencji prasowej MTI już w zeszłym roku scentralizowano w tzw. centrum wiadomości.

W państwowych mediach trwa fala zwolnień. Jutro dziennikarze i personel techniczny mediów chcą przeciwko temu protestować w Budapeszcie. Około 550 z 2 tys. pracowników państwowych mediów otrzymało już wymówienia. Jesienią pracę ma stracić kolejny tysiąc redaktorów i techników. Opozycja mówi o czystce.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/4/t80900.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/wegry;rzad;zadowolony;z;prezydencji;w;ue,7,0,861447.html) Węgry: Rząd zadowolony z prezydencji w UE Węgierski rząd przyznaje jednak, że nie docenił siły europejskich partii politycznych, które ostro krytykowały ustawę medialną oraz nową węgierską konstytucję.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/64/t85312.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/wegry;boja;sie;orbana;i;apeluja;do;clinton,71,0,861255.html) Węgry: Boją się Orbana i apelują do Clinton Byli dysydenci węgierscy, którzy 20 lat temu walczyli o demokrację w swoim kraju, zaapelowali do amerykańskiej sekretarz stanu Hillary Clinton, by pomogła ochronić węgierską demokrację.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/245/t140021.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/orban;najlepszym;premierem;w;ich;historii,26,0,838426.html) Orban najlepszym premierem w ich historii Viktor OrbanOrban jest uważany przez Węgrów za najlepszego premiera od zmiany systemu w 1989 r. - wynika z sondażu Instytutu Nezoepont.
Tagi: węgry, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz