Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
ustawa hazardowa
19.01.2010 12:04

Rząd zajmie się zakazem e-hazardu

Ministerstwo Finansów chce wprowadzenia blokady stron oferujących internetowy hazard.

Podziel się
Dodaj komentarz
(lisapics/iStockphoto)

Rząd rozpoczyna prace nad kolejną nowelizacją ustawy hazardowej. Ministerstwo Finansów proponuje wprowadzenie zakazu organizowania hazardu w internecie. Wyjątkiem byłyby zakłady wzajemne prowadzone przez firmy działające w Polsce.

Nowelizacja ma przyznać celnikom uprawnienia do skutecznej kontroli dostępu, transakcji finansowych i ścigania osób organizujących nielegalne gry. Ma także określić warunki eksploatacji automatów i urządzeń do gier. Wszystkie ośrodki gier mają posiadać system rejestracji gości, a kasyna audiowizyjne systemy kontroli gier.

Zgodnie z propozycjami MF powstanie Rejestr Stron i Usług Niedozwolonych, który będzie prowadzony przez prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Baza będzie tworzona na podstawie wniosków policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, wywiadu skarbowego i Służby Celnej. Strona internetowa np. oferująca nielegalny hazard, która trafi do bazy, i związane z nią usługi mają być blokowane przez operatorów internetowych najpóźniej w ciągu 6 godzin od udostępnienia im danych z rejestru. W drugim wariancie przepisów, rejestr ma być tworzony na podstawie postanowień wydawanych przez sąd.

MF tłumaczy w uzasadnieniu do projektu, że orzecznictwo sądów unijnych dopuszcza podjęcie środków zapobiegających oferowaniu przez operatorów spoza Polski gier w internecie, gdy będzie to usprawiedliwione nadrzędnym interesem dobra publicznego.

Resort finansów przewiduje, że 7 firm dotychczas organizujących zakłady wzajemne będzie zainteresowanych rozwojem działalności w sieci. Według MF będą one mogły zacząć świadczyć swoje usługi pod koniec 2010 roku, co od 2011 r. dawałoby budżetowi ok. 60 mln zł rocznie. Jeżeli do polskich bukmacherów dołączą firmy zagraniczne, łączne dochody fiskusa z tego tytułu mogą wynieść ok. 260 mln zł rocznie.

Zmiany mają ponadto zwiększyć katalog uprawnień szeregu służb, m.in. Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, policji, Żandarmerii Wojskowej, Straży Granicznej, czy wywiadu skarbowego. Będą one mogły _ w celu zapobiegania lub wykrywania przestępstw _ występować do firm świadczących usługi drogą elektroniczną o udostępnienie danych ich klientów (w tym numery dokumentów, adresy itp.).

Ponieważ zawarte w projekcie przepisy dotyczą kwestii technicznych i informatycznych, musi on być notyfikowany w Komisji Europejskiej. Z tego powodu regulacje te zostały wyłączone z uchwalonej w listopadzie nowej ustawy o grach hazardowych.

Tagi: ustawa hazardowa, hazard, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, najważniejsze, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz