Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rząd w Czechach. W końcu stworzą koalicję?

0
Podziel się:

Komitet wykonawczy czeskich socjaldemokratów dzisiaj pozostawił Boguslava Sobotkę na stanowisku szefa partii.

Na zdj. Boguslav Sobotka
Na zdj. Boguslav Sobotka (PAP/EPA)

Oznacza to, że po tygodniach wewnętrznych walk CzSSD, która wygrała wybory, może przystąpić do budowania koalicji.

Rozmowy zaczną się jeszcze dzisiaj. Dwa tygodnie zajęło Czeskiej Partii Socjaldemokratycznej (CzSSD) zaprowadzenie porządku w swoich szeregach i stworzenie zespołu negocjacyjnego, który ma negocjować z pozostałymi partiami w sprawie utworzenia nowej koalicji parlamentarnej i rządu.

Dzień po wyborach parlamentarnych z końca października część zarządu CzSSD usunęła Sobotkę z zespołu oraz wezwała go do ustąpienia ze stanowiska, jako powód podając stosunkowo słaby wynik wyborczy partii. Sobotka odmówił i w odpowiedzi zwołał na niedzielę spotkanie komitetu wykonawczego CzSSD. Gdy trwało niedzielne posiedzenie tego gremium, z władz partii odeszli politycy domagający się odejścia Sobotki.

Zdaniem wiceprzewodniczącego socjaldemokratów Lubomira Zaoralka inicjatorem puczu jest prezydent Milosz Zeman. Zaoralek twierdzi, że pomysł usunięcia Sobotki z władz partii pojawił się na spotkaniu byłych liderów CzSSD z głową państwa. Na antenie Czeskiej Telewizji oświadczył: Jedna z obecnych tam osób powiedziała mi, że na spotkaniu Zeman mówił, dlaczego Sobotka musi zostać usunięty z funkcji głównego przedstawiciela socjaldemokratów. Na konferencji prasowej w środę były już wiceprzewodniczący CzSSD Michał Haszek przyznał, że spotkanie u prezydenta rzeczywiście się odbyło, ale zdecydowanie zaprzeczył, jakoby miało ono cokolwiek wspólnego z partyjnym puczem. W niedzielę Haszek podał się do dymisji.

Perturbacje wewnątrz CzSSD sprawiły, że przez dwa tygodnie partia nie była w stanie prowadzić rozmów koalicyjnych, skazując pozostałe ugrupowania na czekanie.

Po rozwiązaniu wewnętrznych sporów u socjaldemokratów negocjacje z potencjalnymi koalicjantami rozpoczną się w niedzielę wieczorem. CzSSD może zaprosić do współpracy ruch ANO oraz Unię Chrześcijańsko-Demokratyczną - Czechosłowacką Partię Ludową (KDU-CzSL). Sobotka poinformował w niedzielę, że następnego dnia zwróci się do prezydenta z prośbą o wyznaczenie terminu spotkania, na którym omówiony zostanie kształt przyszłego gabinetu.

Na stworzenie koalicji i zaproponowanie nowego rządu socjaldemokraci mają około dwóch tygodni. Na 26 listopada zostało zwołane pierwsze posiedzenie Izby Poselskiej w nowym składzie.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)