Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rząd ulży cudzoziemcom w Polsce

0
Podziel się:

Chce znieść opłaty za część wydawanych im dokumentów i zaświadczeń.

Rząd ulży cudzoziemcom w Polsce
(Chris Fleming/CC/Flickr)

Zniesienie opłat dla cudzoziemców za wydanie zaświadczeń o zarejestrowaniu pobytu i karty pobytu oraz uregulowanie prawa pobytu w Polsce dzieci obywateli UE, uczących się w Polsce - przewiduje projekt nowelizacji ustawy, przyjętej przez rząd.

Celem projektu - przygotowanego w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji - jest dostosowanie polskich przepisów do prawa UE.

Projekt - jak poinformował resort spraw wewnętrznych i administracji - znosi opłaty za wydawanie dokumentów rejestracyjnych i pobytowych. Po wejściu w życie ustawy obywatele UE i członkowie ich rodzin nie będą musieli płacić za wydanie lub wymianę dokumentów (zaświadczeń o zarejestrowaniu pobytu i kart pobytu).

Dotychczas cudzoziemcy ubiegający się o wydanie zaświadczenia o zarejestrowaniu pobytu musieli ponieść drobną opłatę skarbową, natomiast za wydanie karty pobytu członka rodziny oraz za dokumenty potwierdzające prawo stałego pobytu bądź kartę stałego pobytu członka rodziny - 30 zł.

Planowany jest także nowy przepis przyznający prawo pobytu dziecku obywatela UE, który pracował w naszym kraju, ale nie zachował prawa do pobytu w nim, aż do czasu zakończenia przez nie nauki lub studiów - i to bez względu na posiadane przez nie obywatelstwo. Dodatkowo zaś rodzice sprawujący opiekę nad uczącym się dzieckiem będą mogli w tym czasie nadal przebywać w Polsce, nawet gdy stracili przysługujące im prawo pobytu.

Projekt reguluje sprawę przymusowego wydalenia osób, które stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa. W stosunku do obywatela UE lub członka rodziny, który nie jest obywatelem UE, a stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa państwa lub porządku publicznego - przyjęto procedurę przymusowego wydalenia. W takiej sytuacji przestaje obowiązywać zachowanie dotychczasowego 31-dniowego terminu, w którym cudzoziemiec mógł pozostawać na terytorium Polski. W pozostałych przypadkach cudzoziemcy mają przynajmniej 31 dni na opuszczenie kraju.

Obywatele UE, Norwegii, Islandii, Lichtensteinu, Szwajcarii oraz członkowie ich rodzin, którzy nie są obywatelami UE, mogą przebywać w Polsce do 3 miesięcy bez dodatkowych warunków. Jeżeli pobyt trwa dłużej niż 3 miesiące, mają go zarejestrować, a członek rodziny, który nie jest obywatelem UE, musi uzyskać kartę pobytu.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/198/t87494.jpg ) ] (http://wakacje.money.pl/wiadomosci/artykul/cudzoziemcy;zostawia;w;tym;roku;w;polsce;9;7;mld;dolarow,190,0,695230.html) Cudzoziemcy zostawią w tym roku w Polsce 9,7 mld dolarów To wynik o 200 milionów lepszy niż przed rokiem.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/192/t38592.jpg ) ] (http://praca.money.pl/wiadomosci/artykul/cudzoziemcy;coraz;czesciej;pracuja;na;czarno,224,0,558560.html) Cudzoziemcy coraz częściej pracują na czarno Co czwarta firma, zatrudniając obcokrajowców łamie prawo.
kraj
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)