Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Rząd się nie spieszy. Roszczenia są warte miliardy

0
Podziel się

Resort finansów odmawia wykonania wyroku TK w sprawie przedwojennych obligacji.

Rząd się nie spieszy. Roszczenia są warte miliardy
(PAP/Grzegorz Michałowski)
bEgJCeXp

Resort finansów odmawia wykonania wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie przedwojennych obligacji, nie chce nawet wydać przepisów ustalających zasady ich wyceny.

O sprawie pisze _ Gazeta Prawna _. Dziennik wyjaśnia, że Senat wystąpił z inicjatywą rejestracji przedwojennych obligacji państwowych. Pozwoliłoby to na ocenę skali ewentualnych wydatków budżetu państwa na ich wykup.

Zgodnie z ubiegłorocznym wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego 11 maja utracił moc obowiązującą przepis ograniczający sądową waloryzację obligacji.

bEgJCeXr

Jak czytamy na łamach _ Gazety Prawnej _ Trybunał celowo odroczył na 12 miesięcy utratę mocy niekonstytucyjnego przepisu, by dać ustawodawcy czas na uregulowanie sytuacji prawnej posiadaczy obligacji. Dotąd rząd nie przedstawił jednak odpowiednich przepisów.

Resort finansów tłumaczy jednak, że brakuje uzasadnienia dla odrębnego uregulowania sprawy roszczeń z tytułu przedwojennych obligacji. Ministerstwo twierdzi też, że Trybunał Konstytucyjny wskazał jedynie na możliwość a nie obowiązek ustanowienia przepisów w tej sprawie.

bEgJCeXS
wiadomości
wiadmomości
KOMENTARZE
(0)