Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
recykling w polsce
18.02.2014 14:40

Rząd przyjął projekt o bateriach i akumulatorach

Mali producenci baterii i akumulatorów nie będą musieli finansować zbierania i przetwarzania zużytego sprzętu - przewiduje nowelizacja ustawy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Grzegorz Rogiński/KPRM)

Celem projektu, przygotowanego przez resort środowiska, jest doprecyzowanie przepisów do rozwiązań unijnych.

Przyszła ustawa zakłada ułatwienia dla małych producentów baterii i akumulatorów. Z części ustawowych obowiązków mają być zwolnione firmy, które w danym roku wprowadziły do obrotu baterie lub akumulatory przenośne o łącznej masie nieprzekraczającej 1 kg. W przypadku baterii lub akumulatorów przemysłowych i samochodowych ich masa nie będzie mogła być większa niż 100 kg.

Jak wyjaśniło we wtorek Centrum Informacyjne Rządu, przedsiębiorstwa te mają być zwolnione z obowiązku osiągania wymaganych przez przyszłą ustawę poziomów zbierania zużytych baterii i akumulatorów. Ponadto firmy te mają być zwolnione z uiszczania opłaty produktowej (za wprowadzenie sprzętu na rynek), a także finansowania przetwarzania i unieszkodliwiania zużytych baterii i akumulatorów.

By uzyskać zwolnienie z tych obowiązków przedsiębiorstwa będą musiały złożyć odpowiednie dokumenty u marszałków województw. Oznacza to, że będą oni sami decydować, czy chcą z tego skorzystać.

Wprowadzający na rynek baterie lub akumulatory będą musieli być wpisani do specjalnie dla nich stworzonego rejestru i sporządzać sprawozdania o masie przedmiotów wprowadzanych do obrotu. Sprawozdania będą musieli tworzyć także przedsiębiorcy zajmujący się recyklingiem zużytych baterii i akumulatorów; będą one przekazywane marszałkom województw.

Jednocześnie minister środowiska będzie otrzymywał od marszałka województwa dane dotyczące osiągniętych poziomów wydajności recyklingu - do 31 maja za poprzedni rok kalendarzowy. Pierwsze sprawozdania będą przekazywane w 2015 r.

Założono, że w ewidencji baterii i akumulatorów wprowadzanych do obrotu nie trzeba będzie informować o ich liczbie, a jedynie o ich rodzaju i masie. _ Oznacza to znaczne uproszczenie prowadzonej działalności _ - podkreśliło CIR.

Firmy wprowadzające na polski rynek baterie i akumulatory będą wnosiły opłaty związane z prowadzeniem kampanii edukacyjnych - dwa grosze za kilogram wprowadzanych do obrotu baterii lub akumulatorów. _ Jeśli wysokość środków, jakie wprowadzający baterie i akumulatory musi przeznaczyć na publiczne kampanie edukacyjne, nie przekroczy 10 zł (w danym roku kalendarzowym) - to nie będzie on musiał finansować kampanii w tym roku _ - dodano. Większość przepisów projektu ma wejść w życie po 14 dniach od daty jego ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Czytaj więcej w Money.pl
Zamiast otwarcia rynku zaostrzenie prawa Resort środowiska wysłuchał firm utylizujących baterie i akumulatory. Jednak wbrew wcześniejszym założeniom nie otworzy rynku, a zaostrzy przepisy.
Rząd zajmie się recyklingiem baterii Rząd zajmie się dziś nowelizacją ustawy o recyklingu. Zakłada ona rejestrację podmiotów zajmujących się recyklingiem baterii i akumulatorów.
Nowe obowiązki dla firm? Jutro rząd... Rząd na jutrzejszym posiedzeniu zajmie się projektem nowelizacji ustawy o bateriach i akumulatorach. Zakłada on m.in., że firmy wprowadzające na rynek te przedmioty będą finansowały ich zbieranie, recykling i unieszkodliwianie.
Tagi: recykling w polsce, recykling, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz