Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Rząd przyjął projekt nowelizacji Kodeksu pracy

0
Podziel się:

Możliwość zawierania z pracownikami ponadzakładowych układów zbiorowych przez ministrów i organy samorządu terytorialnego przewiduje nowelizacja Kodeksu pracy.

Możliwość zawierania z pracownikami ponadzakładowych układów zbiorowych przez ministrów i organy samorządu terytorialnego po zakończeniu 2008 roku, przewiduje nowelizacja Kodeksu pracy, którą przyjął we wtorek rząd.

Centrum Informacyjne Rządu (CIR) poinformowało, iż projekt dotyczy około 100 tys. pracowników sfery budżetowej, m.in. zatrudnionych w parkach narodowych, gospodarstwach pomocniczych więziennictwa, a także np. pracowników szkół, przedszkoli i placówek wychowawczych, którzy nie są nauczycielami.

Według przepisów obowiązujących od 2001 roku układy ponadzakładowe dotyczące tych grup pracowników powinny być zawierane przez organizacje pracodawców, działające w ich imieniu.

Jednak, jak zauważa CIR w swym komunikacie, do tej pory w taki sposób nie został zawarty żaden układ zbiorowy, gdyż "organizacje pracodawców nie są zainteresowane zrzeszaniem się w nich jednostek sfery budżetowej".

Brak nowelizacji, zdaniem rządu, spowodowałby konieczność wydawania przepisów określających zasady wynagradzania pracowników sfery budżetowej i "oznaczałoby powrót do systemu scentralizowanego".

wiadomości
prawo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)