Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Rząd pozytywnie o projekcie zakazu sprzedaży chipsów w szkołach

0
Podziel się:

Na mocy ustawy zakazana byłaby w placówkach edukacyjno-oświatowych sprzedaż m.in. chipsów oraz wysoko słodzonych napojów.

Rząd pozytywnie o projekcie zakazu sprzedaży chipsów w szkołach
(sxc.hu/gokoroko)

Rząd pozytywnie zaopiniował dziś poselski projekt ustawy, która ma wyeliminować ze sprzedaży i podawania w szkołach śmieciową żywność, m.in. słone przekąski oraz gazowane napoje. Ma to zapobiec nadwadze i otyłości dzieci i młodzieży.

Jak powiedział dziś po posiedzeniu rządu minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz, ministrowie jednogłośnie pozytywnie zaopiniowali projekt zgłoszony przez PSL. Zaznaczył, że teraz liczy na jak najszybsze przyjęcie projektu przez Sejm.

Wyjaśnił, że na mocy ustawy zakazana byłaby w placówkach edukacyjno-oświatowych sprzedaż m.in. chipsów oraz wysoko słodzonych napojów. _ To, to wszystko, co wpływa później na zły stan zdrowia, bo oddziałuje na wszystkie czynności organizmu, a przede wszystkim prowadzi do otyłości, która zagraża nie tylko, gdy jesteśmy dziećmi, ale rzutuje na późniejsze etapy życia każdego człowieka _ - powiedział.

PSL chce, by zakazem objęte były szkoły, przedszkola oraz placówki opiekuńczo-wychowawcze. Szef klubu PSL Jan Bury wyjaśnił, że chodzi o 40 tys. placówek, w których uczy się ok. 4,5 mln dzieci i młodzieży.

W myśl projektu zakazana byłaby sprzedaż żywności o takiej zawartości nasyconych kwasów tłuszczowych, soli i cukru, które spożywane w nadmiarze mogą być przyczyną wielu przewlekłych chorób dietozależnych. Chodzi m.in. o niektóre ciastka, produkty mleczne i zbożowe, dżemy i marmolady, a także napoje gazowane i niegazowane oraz energetyzujące, przekąski, produkty typu fast food i instant.

Produktów takich nie można byłoby też reklamować, prezentować i promować na terenie szkoły i w jej otoczeniu.

W przypadku naruszenia zakazu sprzedaży lub podawania ww. produktów, dyrektor placówki oświatowej ma mieć prawo do rozwiązania umowy z podmiotem handlowym - bez zachowania terminów wypowiedzenia i odszkodowania.

Projekt zobowiązuje też ministra zdrowia do przedstawiania Sejmowi raz na dwa lata szczegółowego sprawozdania z realizacji ustawy, a zwłaszcza informowania o liczbie naruszeń jej przepisów.

Według komunikatu CIR, przed uchwaleniem ustawy konieczne będzie dostosowanie projektu do obowiązującego prawa, a zwłaszcza prawodawstwa Unii Europejskiej.

_ Rząd przede wszystkim zwraca uwagę, że poselski projekt nowelizacji ustawy o bezpieczeństwie żywności i żywienia ustanawia dodatkowe wymagania dotyczące środków spożywczych, które nie wynikają z prawa Unii Europejskiej. Oznacza to, że proponowane regulacje (...) muszą uzyskać akceptację Komisji Europejskiej i innych państw członkowskich UE, przed ich uchwaleniem. Brak notyfikacji naraziłby Polskę na odpowiedzialność z powodu naruszenia prawa unijnego _ - brzmi komunikat.

Napisano w nim także, że zdaniem rządu należy się zastanowić, czy cel wskazany przez posłów, tj. wzmocnienie ochrony zdrowia dzieci, można osiągnąć innymi środkami np. przez edukację i propagowanie zdrowego stylu życia oraz aktywności fizycznej.

CIR informuje ponadto, że zdaniem rządu zakazem należałoby objąć także inne instytucje m.in. młodzieżowe ośrodki wychowawcze, młodzieżowe ośrodki socjoterapii i specjalne ośrodki szkolno-wychowawcze.

Rząd nie popiera z kolei propozycji, by zakazana była sprzedaż produktów mlecznych o podwyższonej zawartości cukru. _ Zdaniem rządu, wszystkie produkty mleczne (mleko, napoje mleczne, jogurty, kefiry i maślanki), powinny być dostępne w takich placówkach, bo dzieci mają znaczne niedobry wapnia w diecie, a mleko i jego przetwory są cennym źródłem nie tylko tego pierwiastka, a także białka zwierzęcego i witamin z grupy B _ - napisano w komunikacie.

Rząd uważa też, że w razie złamania zakazu dyrektor placówki oświatowej powinien mieć nie prawo, a obowiązek rozwiązania umowy z podmiotem handlowym.

_ W opinii rządu, obowiązek sprawozdawczy nałożony na ministra zdrowia (...) będzie miał niewielkie znaczenie edukacyjno-informacyjne i nie spowoduje poprawy sytuacji w tej dziedzinie. Rząd uważa, że informacje o nieprzestrzeganiu ustawy lepiej byłoby przekazywać organom prowadzącym lub nadzorującym szkoły i inne instytucje oświatowe _ - informuje CIR.

Czytaj więcej w Money.pl
Zobacz, ile rodzice wydają na wprawkę Średnio 1199 zł wydała w tym roku polska rodzina na potrzeby dzieci związane z rozpoczęciem roku szkolnego. Wydatki rodzin związane z rozpoczęciem roku szkolnego średnio w ubiegłym roku wyniosły 1122 zł.
Oszukiwali na egzaminie gimnazjalnym? Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Poznaniu bada sprawę wcześniejszego rozpoczęcia testu językowego w przez gimnazjalistów w Damasławku pod Wągrowcem.
Żyj zdrowo i czuj się dobrze Komisja Europejska zaproponowała połączenie i wzmocnienie istniejących programów "Mleko w szkole" i "Owoce w szkole". Wszystko po to, by odżywiać się zdrowo i czuć się dobrze. Komisja Europejska opublikowała wniosek o połączenie w jedne ramy dwóch programów, które do tej pory funkcjonowały oddzielnie. Mowa o "Owocach w szkole" i "Mleko w szkole". Jak informuje KE ...
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)