Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Rząd ma nowy pomysł na walkę z dopalaczami

0
Podziel się

Projekt ustawy, z dłuższą listą substancji zakazanych, może trafić do Sejmu już po wakacjach.

Rząd ma nowy pomysł na walkę z dopalaczami
(podfoto/iStockphoto)
bEgxzjmJ

*Być może już po wakacjach do Sejmu trafi projekt ustawy umożliwiającej wycofanie z rynku na okres od 12 do 18 miesięcy substancji wzbudzającej podejrzenia, że może być szkodliwa dla zdrowia, tzw. dopalaczy - poinformował wiceminister zdrowia Adam Fronczak. *

Ustawa do wykazu środków psychoaktywnych objętych kontrolą dodaje mefedron i syntetyczne kanabinoidy. Sprzedawane jako _ kadzidełka _ kanabinoidy działają podobnie do marihuany. Mefedron, oferowany w Polsce m.in. jako _ sól do kąpieli _, ma działanie nieco podobne do metaamfetaminy.

Dopalacze to substancje psychoaktywne, które mogą działać podobnie do narkotyków, można je legalnie kupić w Polsce. Są sprzedawane m.in. jako przedmioty kolekcjonerskie albo nawozy dla roślin. W Warszawie dostępne są w kilku całodobowych sklepach, jeden z nich znajduje się w ścisłym centrum miasta.

bEgxzjmL

Jak podkreślali w czasie dyskusji w Senacie politycy, walka z biznesem _ dopalaczowym _ jest bardzo trudna. Nawet specjaliści mają trudności z nadążaniem za ciągle pojawiającymi się na rynku nowymi produktami._ - Do dopalaczy powinniśmy włączyć prawne turbodoładowanie _ - mówił Stanisław Jurcewicz (PO). Postulował przeprowadzenie szerokiej akcji edukacyjnej dla młodzieży i rodziców.

Andrzej Owczarek (PO) mówił, że powinno się zakazać reklamy tych substancji. Jurcewicz zgodził się z tym pomysłem. _ - Są instytucje, które zabraniają pewnych treści w reklamach. Ale w tej materii nic się nie dzieje _ - zaznaczył.

Andrzej Misiołek (PO) podkreślił, że tworzenie listy zakazanych środków odurzających w dalszej perspektywie jest _ z góry skazane na przegraną _. _ - Powinniśmy spróbować zdefiniować +substancję psychoaktywną+ i zakazać sprzedaży takich środków poza aptekami _ - oświadczył polityk.

Projekt nowej ustawy:

bEgxzjmR
bEgxzjnm
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)