Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rząd Iraku nie radzi sobie. USA przyjdzie z pomocą?

0
Podziel się:

W sprawie pogarszającej się sytuacji w Iraku sekretarz stanu USA John Kerry rozmawiał też z ministrem spraw zagranicznych Turcji. W ostatnich dniach dżihadyści porwali w Mosulu ponad 70 tureckich obywateli.

Rząd Iraku nie radzi sobie. USA przyjdzie z pomocą?
(ASSOCIATED PRESS/FOTOLINK/East News)

USA są zaniepokojone pogarszającą się sytuacją na północy Iraku i są gotowe udzielić irackiemu rządowi _ wszelkiego odpowiedniego wsparcia _ w walce z sunnickimi dżihadystami - poinformował Departament Stanu.

Z dostępnych resortowi danych wynika, że znajdująca się w opanowanym przez islamistów mieście Bajdżi rafineria ropy, największa w kraju, _ pozostaje pod kontrolą (irackiego) rządu _ - podkreśliła rzeczniczka Jen Psaki podczas codziennego briefingu dla prasy.

Zapytana o komentarz do doniesień, że bojownicy kierują się na Bagdad, rzeczniczka odpowiedziała, że sytuacja jest _ bardzo zmienna _ i takie informacje nie zostały na razie potwierdzone.

W sprawie _ pogarszającej się sytuacji _ w Iraku sekretarz stanu USA John Kerry rozmawiał też w środę z ministrem spraw zagranicznych Turcji. W ostatnich dniach dżihadyści porwali w Mosulu ponad 70 tureckich obywateli - w tym 28 tureckich kierowców ciężarówek, dostarczających paliwo dieslowskie do tamtejszej elektrowni, a także 49 osób z tureckiego konsulatu.

W ciągu 48 godzin dżihadyści z ugrupowania Islamskie Państwo Iraku i Lewantu (ISIL) opanowali znaczne części Mosulu, stolicy prowincji Niniwa na północy kraju, i rozszerzyli kontrolę na obszar na południe od miasta oraz na sektory sąsiednich prowincji Kirkuk i Salah Ad-Din. Po gwałtownych walkach opanowali też stolicę Salah Ad-Din, Tikrit, gdzie - jak podał komendant miejscowej policji - uwolnili z więzienia około 300 osadzonych.

Premier Nuri al-Maliki zapewnił w środę, że Irakijczycy rozwiążą kryzys _ na własną rękę i niezależnie od kogokolwiek _. Zapowiedział, że odbuduje iracką armię z pomocą ochotników, i zagroził surowymi karami dezerterom oraz wyższym rangą wojskowym i urzędnikom, którzy opuszczą swoje stanowiska.

Utrata kontroli nad zamieszkanym głównie przez sunnickich Arabów Mosulem, z którego uciekło około pół miliona mieszkańców, jest poważnym ciosem dla zdominowanego przez szyitów irackiego rządu, który zwrócił się o zwołanie na czwartek posiedzenia parlamentu i ogłoszenie stanu wyjątkowego.

Bojownicy ISIL - grupy dżihadystów, która oderwała się od Al-Kaidy i pozostaje w konflikcie z nią - oskarżają rząd iracki o narzucanie krajowi _ dyktatury szyitów _. Sunđniđci uważają, żeđ zdođmiđnođwađny przez szyđitów rząd dąży do ich marginalizacji.

Czytaj więcej w Money.pl
Porwali 28 kierowców? Turcja sprawdza Tureckie media podały, że kierowców uprowadzili islamscy bojownicy i że kierowcy przewozili olej napędowy z tureckiego portu Iskenderun nad Morzem Śródziemnym do elektrowni w Mosulu.
Kamerun stanie się partyzancką akademią? Położony między sawannami Sahelu i porośniętymi dżunglą wybrzeżami Zatoki Gwinejskiej Kamerun uważany jest za słabe ogniwo w wojnie, jaką afrykańscy talibowie przenoszą na kolejne kraje w tej części kontynentu.
Seria zamachów Iraku, co najmniej 54 zabitych Jak poinformowały źródła bezpieczeństwa i medyczne, najwięcej ofiar było w Bagdadzie i Mosulu.
Napięcia na linii Irak - Turcja. Chodzi o ropę Dzień wcześniej pierwsza partia przeznaczonej na eksport kurdyjskiej ropy, przesłanej nowym rurociągiem do Turcji mimo sprzeciwu Bagdadu, została załadowana na tankowiec w tureckim porcie Ceyhan.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)