Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rząd Ewy Kopacz. Miller: Gabinet powstał pod silnym wpływem prezydenta

0
Podziel się:

- To zmiana ustrojowa - ocenia szef SLD.

Rząd Ewy Kopacz. Miller: Gabinet powstał pod silnym wpływem prezydenta
(PAP/Leszek Szymański)

Szef SLD uważa, że nowy rząd został skonstruowany pod silnym wpływem prezydenta Bronisława Komorowskiego, który ponosi odpowiedzialność za działania gabinetu. To zmiana ustrojowa - ocenił. Dodał też, że skład rządu odpowiada potrzebom PO.

_ - Ten rząd jest luźną federacją różnych interesów, których wspólnym mianownikiem jest zachowanie wpływów przynajmniej do najbliższych wyborów _ - ocenił na poniedziałkowej konferencji prasowej w Sejmie Miller. Podkreślił, że jego zdaniem Ewa Kopacz skompletowała rząd, w którym kompetencje nie były głównym powodem nominacji.

_ - Po pierwsze: mamy po raz pierwszy od 17 lat, od wejścia w życie nowej konstytucji, gabinet prezydencki Rady Ministrów. Ekipa rządowa była tworzona pod silnym wpływem prezydenta RP, zarówno personalnym, jak i programowym. To jest ustrojowa zmiana, która powoduje, że prezydent ponosi odpowiedzialność za funkcjonowanie rządu Ewy Kopacz _ - mówił szef SLD.

Przekonywał, że o tej zmianie świadczą wypowiedzi samego prezydenta i polityków z rządu. Ocenił, że choć jest to zgodne z prawem, to zmienia się status prezydenta - z którym dotychczas premier _ konsultował sprawy drugorzędne _. _ - W tej chwili mamy prezydenta jako równorzędnego gracza. To jest bardzo istotna różnica _ - wskazał. Dodał, że teraz to Komorowski będzie _ głównym sternikiem polskiej polityki zagranicznej _.

Po drugie - przekonywał Miller - _ widać wyraźnie, że rząd był konstruowany według zasady: najpierw partia, potem państwo _. _ - Ideą główną utworzenia tego rządu było wzmocnienie szans na przetrwanie obu partii władzy, PO i PSL _ - zaznaczył.

Miller uznał, że głównym zagrożeniem dla premier Ewy Kopacz jest jej własna partia i to, że kandydaci na ministrów byli wybierani według pewnego klucza. _ - Są to ci ministrowie, którzy zostali zdymisjonowani przez Donalda Tuska za udział w aferach, ale posiadający wpływy w PO; ci ministrowie - zdymisjonowani przez Tuska za nieudolność - ale posiadający wpływy w PO i ministrowie pełnego zawierzenia pani premier Kopacz lub pełnego zawierzenia prezydenta _ - ocenił.

Pytany przez dziennikarzy, jak ocenia przejęzyczenia nowej premier podczas obu uroczystości - prezentacji rządu i jego zaprzysiężenia - Miller stwierdził, że to bez znaczenia. _ Lapsusy językowe często się zdarzają _.

Komentując wypowiedź prezydenta, że życzy ekipie Ewy Kopacz oraz całej Polsce _ wielkiej umiejętności grania i wygrywania zespołowego _, Miller powiedział, że _ to jest nadzieja, że tak będzie, ale praktyka szybko życzenia prezydenta zweryfikuje _.

Dziennikarze pytali też o to, czy SLD dostosuje się do prezydenckiego apelu o sto dni spokoju dla nowego rządu. _ - Sto dni spokoju - być może tak, ale nie sto dni osłony przed krytyką _ - odpowiedział szef Sojuszu. Argumentował, że Kopacz nie staje na czele nowej koalicji, ale kontynuuje siedmioletni okres rządzenia obecnej.

Odnosząc się do przetasowań politycznych Miller ocenił, że nowy szef MSZ Grzegorz Schetyna powinien skupić się teraz bardziej na swoim resorcie niż na rozgrywkach wewnątrzpartyjnych, a kandydatura dotychczasowego szefa dyplomacji Radosława Sikorskiego na marszałka Sejmu _ to niewątpliwie bardzo oryginalna i osobliwa koncepcja _. Dodał, że klub SLD podejmie we wtorek decyzję, czy go poprzeć. _ - Na razie pełniącym obowiązki marszałka jest Jerzy Wenderlich, wicemarszałek Sejmu, polityk SLD, i niech tak jak najdłużej zostanie _ - dodał Miller.

Prezydent Bronisław Komorowski powołał w poniedziałek nową Radę Ministrów. Ewa Kopacz została 14. premierem III Rzeczypospolitej. Oprócz niej akty nominacji otrzymało 18 ministrów nowego rządu.

W rządzie pozostała większość dotychczasowych ministrów, wśród nowych są m.in.: wspomniany już Schetyna, Cezary Grabarczyk jako minister sprawiedliwości i Maria Wasiak jako szefowa MIR. Stanowisko szefa MAC objął poseł PO Andrzej Halicki. Wicepremierem został Tomasz Siemoniak, który pozostał też na stanowisku ministra obrony. Tekę wicepremiera zachował minister gospodarki i szef PSL Janusz Piechociński.

Czytaj więcej w Money.pl
W tym Leszek Miller zgadza się z szefem PiS Nie pojawiają się żadne nowe nazwiska. Raczej mamy do czynienia z młynkiem kadrowym - ocenił misję Ewy Kopacz.
Miller ceni Kopacz, ale pozostanie w opozycji - _ Będziemy w opozycji do rządu premier Ewy Kopacz, chyba że przekonamy się, iż program jej gabinetu jest programem SLD _ - powiedział szef Sojuszu.
SLD połączy siły z Palikotem? Miller zaprasza - _ 6 września planujemy w Warszawie spotkanie wszystkich sygnatariuszy porozumienia "SLD-Lewica Razem" _ - zapowiedział szef SLD.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)