Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rząd chce zaostrzyć kary dla kierowców

0
Podziel się:

Przyjęty projekt zmian w prawie zwiększy kary za prowadzenie pojazdów w stanie nietrzeźwym. Będzie to dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów i zakaz do 15 lat.

Rząd chce zaostrzyć kary dla kierowców
(36clicks/iStockphoto)

Jak powiedział premier Donald Tusk, przyjęty projekt zmian w prawie zwiększy kary za prowadzenie pojazdów w stanie nietrzeźwym. Będzie to dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów i zakaz do 15 lat.

Za prowadzenie w stanie nietrzeźwym będą też grozić kary pieniężne: 5 tysięcy złotych, a za recydywę 10 tysięcy. Do Kodeksu karnego zostanie wprowadzone nowe przestępstwo: prowadzenie bez prawa jazdy, jeśli zostało ono wcześniej odebrane. Będzie za to grozić do dwóch lat więzienia. Wyroki za przestępstwa drogowe mają być ogłaszane na stronach internetowych sądów.

Osoby, które zostały skazane za prowadzenie po pijanemu i odzyskały prawo jazdy, będą musiały instalować w samochodach alkolocki - czyli urządzenia uniemożliwiające jazdę, jeśli kierowca jest pod wpływem alkoholu. Ministerstwo Infrastruktury przygotowuje się do instalowania takich urządzeń we wszystkich pojazdach komunikacji publicznej.

Premier powiedział, że starostowie będą mogli decyzją administracyjną zatrzymywać na trzy miesiące prawo jazdy za takie wykroczenia, jak przekroczenie prędkości o 50 kilometrów na godzinę czy przewożenie w samochodzie zbyt dużej liczby osób. Starosta będzie mógł też cofnąć prawo jazdy, jeśli osoba, która ma je krócej niż dwa lata, popełniła przestępstwo lub trzy wykroczenia, zagrażające bezpieczeństwu na drodze.

Donald Tusk dodał, że przedstawiciele rządu zapoznali się ze skutecznością obowiązku posiadania alkotestu, jaki istnieje we Francji. Okazała się ona niewielka, a więc rząd zrezygnował z wprowadzenia takiego obowiązku. Alkomaty mają być natomiast łatwiej dostępne, rząd planuje też kampanię popularyzującą korzystanie z nich.

Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)