Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
apliakcje
15.09.2009 13:26

Rząd chce obniżenia cen u prawników

Dzisiaj rząd zajmie się projektem, który wprowadzi alternatywę dla aplikacji.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Fesus/Dreamstime)

Dziś rząd zajmie się projektem ustawy wprowadzającej dwa państwowe egzaminy prawnicze: I i II stopnia. *Likwidację egzaminów wstępnych na aplikację zawodową proponuje z kolei Krajowa Rada Radców Prawnych. *

Projekt dotyczący egzaminów prawniczych ma ujednolicić kryteria naboru na wszystkie aplikacje prawnicze poprzez wprowadzenie jednego państwowego egzaminu I i II stopnia. Po zdaniu egzaminu I stopnia będzie można pracować na własny rachunek, jako doradca prawny. Będzie można udzielać porad prawnych oraz reprezentować klientów w prostych sprawach cywilnych w sądzie rejonowym i w urzędach. Po pięciu latach praktyki doradca będzie mógł podejść do egzaminu na drugi stopień (taki sam jak aplikant kończący aplikację) i uzyskać szersze uprawnienia do reprezentacji klienta.

Tym samym absolwenci studiów prawniczych będą mieli dwie równoległe ścieżki dostępu do zawodów prawniczych poprzez: aplikacje prawnicze i z pominięciem aplikacji, poprzez świadczenie pomocy prawnej.

Jeśli rząd zaakaceptuje projekt, musi jeszcze zostać przegłsowany przez Sejm. Nowe przepisy miałby zacząć obowiazywać od początku przyszłego roku.

*Krajowa Rada Radców Prawnych za zniesieniem egzaminów na aplikacje *

KRRP chce zwrócić się do premiera i Ministerstwa Sprawiedliwości z propozycją zmiany przepisów, która zlikwiduje wstępne egzaminy na aplikacje.

Samorząd radców prawnych od kilku miesięcy przygotowywał projekt reformy systemu kształcenia prawników.

_ - Niepotrzebne jest wprowadzanie nowych barier dla prawników bez aplikacji - trzeba im umożliwić jak najszerszy dostęp do niej _ - powiedział prezes KRRP Maciej Bobrowicz.

Po zakończeniu aplikacji przyszli radcowie będą zdawali egzamin zawodowy przeprowadzany przez ministra sprawiedliwości po ukończeniu aplikacji.

Tegoroczne egzaminy według nowych zasad

W sobotę 19 września ponad 14 tys. kandydatów rozpocznie egzaminy wstępne na aplikacje: radcowską, adwokacką i notarialną.

W tym roku po raz pierwszy egzaminy odbędą się na nowych, uznawanych za bardziej przyjazne dla zdających, zasadach. Przystępujący do egzaminów wstępnych wcześniej mogli zapoznać się z wykazem tytułów aktów prawnych, które stanowiły podstawę ułożenia testów. Wykazy tych tytułów w maju zostały opublikowane na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości.

Z myślą o powiększeniu liczby adwokatów i radców prawnych czas trwania tych aplikacji został skrócony z ponad 4 do 3 lat.

Ten wzrost liczby kandydatów napawa obawą korporacje prawne - szczególnie liczący niecałe 10 tysięcy członków samorząd adwokacki. Palestra, która swoich aplikantów kształci w systemie _ patron-uczeń _, może w niedługim czasie mieć problemy ze znalezieniem odpowiedniej liczby doświadczonych adwokatów - patronów.

Tagi: apliakcje, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, pap
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz