Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rząd chce obniżenia cen u prawników

0
Podziel się:

Dzisiaj rząd zajmie się projektem, który wprowadzi alternatywę dla aplikacji.

Rząd chce obniżenia cen u prawników
(Fesus/Dreamstime)

Dziś rząd zajmie się projektem ustawy wprowadzającej dwa państwowe egzaminy prawnicze: I i II stopnia. *Likwidację egzaminów wstępnych na aplikację zawodową proponuje z kolei Krajowa Rada Radców Prawnych. *

Projekt dotyczący egzaminów prawniczych ma ujednolicić kryteria naboru na wszystkie aplikacje prawnicze poprzez wprowadzenie jednego państwowego egzaminu I i II stopnia. Po zdaniu egzaminu I stopnia będzie można pracować na własny rachunek, jako doradca prawny. Będzie można udzielać porad prawnych oraz reprezentować klientów w prostych sprawach cywilnych w sądzie rejonowym i w urzędach. Po pięciu latach praktyki doradca będzie mógł podejść do egzaminu na drugi stopień (taki sam jak aplikant kończący aplikację) i uzyskać szersze uprawnienia do reprezentacji klienta.

Tym samym absolwenci studiów prawniczych będą mieli dwie równoległe ścieżki dostępu do zawodów prawniczych poprzez: aplikacje prawnicze i z pominięciem aplikacji, poprzez świadczenie pomocy prawnej.

Jeśli rząd zaakaceptuje projekt, musi jeszcze zostać przegłsowany przez Sejm. Nowe przepisy miałby zacząć obowiazywać od początku przyszłego roku.

Krajowa Rada Radców Prawnych za zniesieniem egzaminów na aplikacje

KRRP chce zwrócić się do premiera i Ministerstwa Sprawiedliwości z propozycją zmiany przepisów, która zlikwiduje wstępne egzaminy na aplikacje.

Samorząd radców prawnych od kilku miesięcy przygotowywał projekt reformy systemu kształcenia prawników.

_ - Niepotrzebne jest wprowadzanie nowych barier dla prawników bez aplikacji - trzeba im umożliwić jak najszerszy dostęp do niej _ - powiedział prezes KRRP Maciej Bobrowicz.

Po zakończeniu aplikacji przyszli radcowie będą zdawali egzamin zawodowy przeprowadzany przez ministra sprawiedliwości po ukończeniu aplikacji.

Tegoroczne egzaminy według nowych zasad

W sobotę 19 września ponad 14 tys. kandydatów rozpocznie egzaminy wstępne na aplikacje: radcowską, adwokacką i notarialną.

W tym roku po raz pierwszy egzaminy odbędą się na nowych, uznawanych za bardziej przyjazne dla zdających, zasadach. Przystępujący do egzaminów wstępnych wcześniej mogli zapoznać się z wykazem tytułów aktów prawnych, które stanowiły podstawę ułożenia testów. Wykazy tych tytułów w maju zostały opublikowane na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości.

Z myślą o powiększeniu liczby adwokatów i radców prawnych czas trwania tych aplikacji został skrócony z ponad 4 do 3 lat.

Ten wzrost liczby kandydatów napawa obawą korporacje prawne - szczególnie liczący niecałe 10 tysięcy członków samorząd adwokacki. Palestra, która swoich aplikantów kształci w systemie _ patron-uczeń _, może w niedługim czasie mieć problemy ze znalezieniem odpowiedniej liczby doświadczonych adwokatów - patronów.

wiadomości
gospodarka
najważniejsze
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)