Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rząd wprowadza nieodpłatną pomoc prawną. Dla kogo?

0
Podziel się:

Przyjęty przez rząd projekt ustawy zakłada taką pomoc dla osób niezamożnych, seniorów, kombatantów i weteranów

Rząd wprowadza nieodpłatną pomoc prawną. Dla kogo?
(Ene/Dreamstime)

Rząd przyjął we wtorek projekt ustawy o nieodpłatnej pomocy prawnej m.in. dla osób niezamożnych, seniorów, kombatantów i weteranów. Ma również powstać infolinia udzielająca informacji prawnej.

"Projekt ustawy jest wypełnieniem deklaracji złożonej przez premier Ewę Kopacz w exposé, w którym zapowiedziała program Prawo dla każdego, czyli bezpłatny dostęp niezamożnych obywateli do porad prawnych na poziomie lokalnym" - zaznaczono w informacji Centrum Informacyjnego Rządu.

Na mocy planowanej ustawy w kraju ma zostać utworzonych ponad 1,5 tys. punktów, w których nieodpłatnie będzie świadczona pomoc prawna na etapie przedsądowym. O pomoc taką będą mogły zwracać się osoby uprawnione do świadczeń z pomocy społecznej, posiadacze Karty Dużej Rodziny, kombatanci i weterani oraz poszkodowani na skutek klęsk żywiołowych, katastrof naturalnych i awarii technicznych. Grono uprawnionych do nieodpłatnej pomocy obejmuje także osoby, które ukończyły 75 lat.

Jako regułę przyjęto, że nieodpłatną pomoc będą świadczyć adwokaci lub radcowie prawni na podstawie umowy zawartej z powiatem. Powiat będzie mógł jednak powierzyć prowadzenie połowy punktów na jego terenie organizacjom pożytku publicznego.

Pomogą też przy podatkach

Najważniejsza z modyfikacji wprowadzonych do projektu w ostatnich dniach przewiduje, że w punktach prowadzonych przez te organizacje obok pomocy adwokatów i radców będzie możliwe także uzyskanie porad dotyczących prawa podatkowego, które będą udzielane przez doradców podatkowych. Organizacje te - jak przewiduje uzupełnienie projektu - będą także mogły zatrudniać do udzielania pomocy osoby, które ukończyły wyższe studia prawnicze, jeśli mają one co najmniej trzyletnie doświadczenie w wykonywaniu czynności związanych ze świadczeniem pomocy prawnej.

W projekcie zawarto także przepisy dotyczące udzielania bezpłatnej informacji prawnej. Jak poinformowano nieodpłatna informacja prawna będzie udzielana w - prowadzonym przez wojewodę - wojewódzkim centrum informacji prawnej za pośrednictwem infolinii telefonicznej.

Czytaj więcej w Money.pl
Raporty pogrążają Polskę. Złe prawo i podatki Jesteśmy pod tym względem słabsi niż Węgry, Czechy, Estonia czy Litwa.
Wspólny PIT? Można zaoszczędzić kilkanaście tysięcy Na wspólnym rozliczeniu może zaoszczędzić nie tylko para, ale też samotny rodzic.
Ordynacja podatkowa. Minister ujawnia Nowa ordynacja podatkowa ma poprawić sytuację obywatela-podatnika w postępowaniu przed skarbówką.
prawo
prawo podatkowe
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)