Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Rząd Iraku wypłacał żołd 50 000 fikcyjnych żołnierzy

0
Podziel się

Przyjmuje się, że za aferą najprawdopodobniej stoją skorumpowani oficerowie.

Rząd Iraku wypłacał żołd 50 000 fikcyjnych żołnierzy
(ASSOCIATED PRESS/FOTOLINK/East News)
bEsfskjV

Takie rewelacje wykazało dochodzenie antykorupcyjne w siłach zbrojnych. Wszechobecną korupcję wskazuje się jako jedną z przyczyn porażek irackiego wojska w walce z dżihadystycznym Państwem Islamskim - przypomina BBC.

_ Żołnierze duchy _, jak są nazywani w militarnym żargonie, albo nigdy nie istnieli, albo zdezerterowali, a mimo to przysługujący im żołd był pobierany. Według źródła, które rozmawiało z agencją AFP, w tej grupie znaleźli się dezerterzy i zabici w ostatnich walkach.

Przyjmuje się, że za aferą najprawdopodobniej stoją skorumpowani oficerowie. Rzecznik premiera Hajdara al-Abadiego podkreślił, że dochodzenie antykorupcyjne wszczęto po ostatniej wypłacie żołdu, a po wykryciu nieprawidłowości płatności wstrzymano.

bEsfskjX

_ - W ostatnich tygodniach premier podjął zdecydowane działania, by wykryć fikcyjnych żołnierzy i dotrzeć do źródła problemu _ - przekazał.

Stany Zjednoczone wydały miliardy dolarów na wzmocnienie irackiej armii. Mimo to podjęta w czerwcu ofensywa bojowników Państwa Islamskiego zaskoczyła żołnierzy, doprowadzając do przejęcia przez dżihadystów kontroli nad dużymi obszarami na zachodzie i północy kraju.

Czytaj więcej w Money.pl
Polska pomaga uchodźcom w Iraku Łączna waga wysłanego ładunku to prawie dziesięć ton.
Islamiści zabili kolejnego Amerykanina Peter Kassig został stracony przez ścięcie.
Co z amerykańską interwencją w Iraku? Prezydent USA Barack Obama ponowił dziś zapowiedź, że nie chce angażować amerykańskich wojsk lądowych do walki z dżihadystami Państwa Islamskiego.
bEsfskky
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)