Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Ewa Kopacz
06.01.2015 09:29

Rząd Ewy Kopacz. Jutro premier będzie rozliczać się z obietnic

Ewa Kopacz zda relację z realizacji swego expose. Jest się czym chwalić?

Podziel się
Dodaj komentarz
(Kancelaria Prezesa Rady Ministrów / Flickr (CC BY-NC-ND 2.0))

Na jutro zaplanowano wystąpienie premier Ewy Kopacz, w którym poinformuje, co zrealizowała oraz nad czym obecnie pracuje rząd - powiedziała rzeczniczka rządu Iwona Sulik. Kopacz pod koniec grudnia zapowiedziała, że zda relację z realizacji swego expose.

_ - Będzie wystąpienie pani premier, w którym przedstawi to, co zrealizowała, harmonogram, który sobie narzuciła, (...) jakie nowe zadania się pojawiły, co przygotowuje rząd, nad czym pracuje, na czym się skupia _ - powiedziała Sulik. Wystąpienie Kopacz planowane jest w środę w KPRM.

Na konferencji 23 grudnia szefowa rządu przypomniała, że 9 stycznia minie sto dni od momentu wygłoszenia przez nią expose. Zapowiedziała wówczas, że 7 stycznia spotka się z dziennikarzami, by zdać relację z realizacji zapowiedzianych zadań.

Kopacz wygłosiła expose 1 października 2014 r. i tego też dnia jej rząd uzyskał w Sejmie wotum zaufania. Premier poinformowała posłów wówczas, że wstępne szacunki pokazują, iż koszt działań zapowiedzianych w expose wyniesie w 2016 r. 3,5 mld zł. Minister finansów Mateusz Szczurek również mówił o takiej kwocie i zapewnił, że wydatki tego rzędu mieszczą się w limicie nałożonym przez ustawę o finansach publicznych.

W expose premier zapowiedziała m.in. powstanie nowej ordynacji podatkowej - według słów szefowej rządu z sejmowego wystąpienia - założenia ordynacji mają być gotowe na początku stycznia 2015. Do końca stycznia 2015 roku resort sprawiedliwości ma przygotować projekt ustawy o nieodpłatnej pomocy prawnej dla niezamożnych, nazwanej przez premier w expose _ Prawo dla każdego _. Kopacz zapowiedziała też nowe Prawo o działalności gospodarczej - kierownictwo resortu gospodarki w grudniu przyjęło założenia projektu.

Kolejna zapowiedź Kopacz z expose, to coroczna podwyżka dodatku za długoletnią służbę dla najbardziej doświadczonych żołnierzy. Rozporządzenie szefa MON w tej sprawie zostało już opublikowane w Dzienniku Ustaw. Premier zapowiedziała też podniesienie wydatków obronnych od 2016 r. z poziomu 1,95 proc. do 2 proc. PKB, możliwość udzielania zaliczek przy niektórych zamówieniach i przekazywanie na modernizację sił zbrojnych środków, których nie udało się wydać na programy wieloletnie.

"Koniec z biurokracją"

Jednym ze sztandarowych projektów premier, który przedstawiła w swoim expose, była zapowiedź nowego, kompleksowego prawa w zakresie budownictwa, które ma zlikwidować szereg biurokratycznych barier. Założenia kodeksu budowlanego mają zostać przedstawione Radzie Ministrów w pierwszym kwartale 2015 r.

Kopacz zapowiedziała też powstanie nowego Prawa o prokuraturze. Ponadto od 1 lipca 2015 r. mają obowiązywać zmiany w ustawie Kodeksie karnym oraz Kodeksie postępowania karnego, które zakładają krótsze procesy sądowe i lepszą organizację pracy sądów.

Od 1 stycznia 2015 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, która wprowadza pakiety: onkologiczny (pacjenci onkologiczni będą leczeni bez limitów i w krótkim terminie, a wprowadzona ścieżka ma umożliwić kompleksową opiekę nad pacjentem) oraz kolejkowy (ma zostać zwiększona liczba badań, które będzie mógł zlecić lekarz rodzinny, a pacjenci uzyskają łatwiejszy dostęp do specjalistów). Począwszy od 2015 roku budżet państwa sfinansuje też specjalizację 3,5 tys. lekarzy rezydentów, absolwentów uczelni medycznych z lat 2012-2015.

W marcu 2015 roku mają wejść w życie zmiany w ustawie o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych - minimalny wzrost świadczenia emerytalnego i rentowego w 2015 roku wyniesie 36 zł - to efekt zastosowania po raz pierwszy kwotowo-procentowej waloryzacji rent i emerytur. Rozwiązanie obejmie tych emerytów i rencistów, których świadczenie jest niższe niż 3300 zł. Z kolei od 1 września 2015 r. ma wejść w życie nowela ustawy o bezpieczeństwie żywności i żywienia, zgodnie z którą w szkołach nie będzie można sprzedawać i reklamować tzw. śmieciowego jedzenia.

Ulgi podatkowe

Podwyższenie o 20 proc. ulg podatkowych na trzecie i kolejne dziecko oraz umożliwienie pełnego wykorzystania ulgi przez najmniej zarabiające rodziny - taki będzie skutek zmian w PIT, które wchodzą w życie od nowego roku. Na mocy nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ulga na trzecie dziecko wzrośnie z 1668 zł do 2 tys. zł, a na kolejne dzieci z 2 tys. 224 zł do 2 tys. 700 zł. Podatnicy będą mogli rozliczyć przyznane ulgi według nowych zasad w rozliczeniach podatkowych za 2014 r. Drugi element nowych przepisów zakłada, że podatnik, który obecnie płaci za niski podatek, by odliczyć pełną ulgę, będzie mógł otrzymać zwrot kwoty stanowiącej różnicę między przysługującym mu pełnym odliczeniem a kwotą odliczoną - w zeznaniu podatkowym.

W expose Kopacz zapowiedziała też, że w roku 2015 zwiększą się nakłady na budowę żłobków z 50 mln do 100 mln, a w latach 2015-2020 - w ramach pieniędzy z europejskiego funduszu społecznego i specjalnego systemu ulg w podatku CIT - rząd przeznaczy ponad 2 mld zł na wsparcie tworzenia zakładowych żłobków i przedszkoli.

Szefowa rządu obiecała też kontynuację polityki senioralnej. Zapowiedziała, że na lata 2014-2020 zostanie przeznaczone 280 mln zł na sprawy aktywności seniorów, z których mogą skorzystać m.in. Uniwersytety Trzeciego Wieku. Obiecała też stworzenie domów opieki, których budowa ma być sfinansowana ze środków unijnych. Premier w expose zapowiedziała również program staży dla studentów w urzędach administracji publicznej, sfinansowanie (od 2016 r.) zagranicznych studiów dla osób najzdolniejszych; będą one musiały potem co najmniej 5 lat pracować w Polsce.

Premier obiecała ponadto bezpłatne podręczniki; zgodnie z zapowiedziami w 2015 r. wprowadzony zostanie bezpłatny podręcznik do drugich i czwartych klas szkół podstawowych i pierwszych klas gimnazjów. Do 2017 r. wszystkie klasy szkół podstawowych i gimnazjalnych zostaną zaopatrzone w bezpłatne podręczniki i ćwiczenia.

Zgodnie z expose Kopacz do końca 2015 roku zostanie oddanych 250 km dróg ekspresowych i podpisane zostaną umowy na kolejne 0,5 tys. km. W latach 2014-2020 ma powstać w Polsce 1770 km autostrad oraz dróg ekspresowych i 35 obwodnic za blisko 93 mld złotych. Według zapowiedzi resortu infrastruktury, rząd powinien przyjąć projekt ws. programu budowy dróg krajowych na lata 2014-2020 na przełomie I i II kwartału 2015 r.

Resort infrastruktury zakończył już pracę nad zmianami w ustawie _ o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez ludzi młodych _. Zmiany powinny obowiązywać od 2015 r. Projekt zakłada m.in. możliwość kupna mieszkania w ramach finansowania spółdzielczego.

Z kolei ministerstwo skarbu pracuje nad projektem ws. wrogich przejęć, która pozwoli kontrolować transakcje na akcjach polskich spółek strategicznych; jeśli transakcja będzie uznana za zagrażającą bezpieczeństwu publicznemu, będzie możliwe jej unieważnienie. Zgodnie z planem, rząd ma przyjąć projekt w I półroczu 2015 r. Kolejny projekt, nad którym pracuje resort skarbu, to projekt ustawy węglowodorowej, który rząd ma przyjąć w I kwartale 2015.

Czytaj więcej w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/189/m325821.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/raporty/artykul/kopaczometr---czyli-ile-obietnic-spelni-nowa,167,0,1653671.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Kopaczometr - czyli ile obietnic spełni nowa premier Donald Tusk spełnił nieco ponad połowę zapowiedzi z expose. Czy jego następczyni będzie lepsza?
[ ( http://static1.money.pl/i/h/15/m322319.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/expose-ewy-kopacz-jej-obietnice-warte-sa-135,127,0,1630079.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Ani słowa o ratowaniu ZUS w expose Kopacz. "Naszemu państwu grozi bankructwo" Eksperci punktują słabe strony strategii nowej pani premier.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/38/m322342.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/sejm-udzielil-wotum-zaufania-rzadowi,57,0,1630265.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Sejm udzielił wotum zaufania rządowi Ewy Kopacz Poparło go 259 posłów, przeciw było 183, a siedmiu wstrzymało się od głosu. Według PiS Palikot poparł nową premier, ponieważ jego posłowie negocjują przejście do PO.
Tagi: Ewa Kopacz, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, najważniejsze, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz