Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rydzyk będzie przesłuchany w Sejmie

0
Podziel się:

Na początek marca Komisja Odpowiedzialności Konstytucyjnej zaplanowała
przesłuchanie założycieli Fundacji Lux Veritatis.

Rydzyk będzie przesłuchany w Sejmie
(latzky/CC/wikipedia)

_ - Na początek marca Komisja Odpowiedzialności Konstytucyjnej zaplanowała przesłuchanie o. Tadeusza Rydzyka i o. Jana Króla (założycieli Fundacji Lux Veritatis) w ramach postępowania o postawienie przed Trybunałem Stanu członków KRRiT _- poinformował szef komisji Andrzej Halicki z PO.

_ - Obaj redemptoryści mają zostać przesłuchani przed komisją na posiedzeniu Sejmu zaplanowanym na 6-8 marca - _ podał Halicki.

Na trwającym posiedzeniu Sejmu Komisja Odpowiedzialności Konstytucyjnej przyjęła harmonogram przesłuchiwania świadków w tej sprawie. Postawienia przed Trybunałem Stanu przewodniczącego KRRiT Jana Dworaka oraz Krzysztofa Lufta, Witolda Grabosia i Sławomira Rogowskiego domaga się PiS w związku z nieprzyznaniem TV Trwam miejsca na multipleksie cyfrowym.

Jak podał Halicki, 21 lutego odbędzie się posiedzenie komisji z udziałem osób objętych wnioskami (czyli czterech członków KRRiT) i przedstawiciela wnioskodawców - posła PiS Stanisława Piotrowicza.

Halicki przypomniał, że zgodnie z ustawą o Trybunale Stanu świadkowie, których wzywa Komisja Odpowiedzialności Konstytucyjnej mają obowiązek stawić się i złożyć przed nią zeznania na takiej zasadzie jak przed sądem.

Ustawa stanowi, że w przypadku nieusprawiedliwionej nieobecności komisja może zwrócić się do Sądu Okręgowego w Warszawie z wnioskiem o nałożenie kary porządkowej (grzywny lub aresztu).

Poseł Piotrowicz, który jest przedstawicielem wnioskodawców, uważa, że KRRiT w trakcie procesu przyznawania koncesji, dopuściła się dyskryminacji i nierównego traktowania podmiotów. Zarzucił też członkom Rady naruszenie konstytucji, ustawy o radiofonii i telewizji, Kodeksu postępowania administracyjnego oraz konwencji międzynarodowych.

Wstępny wniosek o pociągnięcie do odpowiedzialności przed TS czterech członków KRRiT PiS złożyło w 2012 r.

Zgodnie z ustawą o TS za naruszenie konstytucji lub ustawy, w związku z zajmowanym stanowiskiem lub w zakresie swojego urzędowania, odpowiedzialność konstytucyjną przed Trybunałem Stanu ponoszą m.in. członkowie KRRiT. Wniosek w tej sprawie marszałkowi Sejmu może złożyć prezydent, grupa 115 posłów lub sejmowa komisja śledcza. Marszałek Sejmu kieruje następnie wniosek do Komisji Odpowiedzialności Konstytucyjnej.

Po zakończeniu postępowania Komisja uchwala sprawozdanie o wystąpieniu do Sejmu z wnioskiem o pociągnięcie osoby lub osób objętych wnioskiem do odpowiedzialności przed Trybunałem Stanu albo o umorzenie postępowania. Uchwałę o pociągnięciu do odpowiedzialności przed Trybunałem Stanu m.in. członków KRRiT Sejm podejmuje bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.

Fundacja o. Tadeusza Rydzyka była jednym z 17 nadawców startujących w konkursie na cztery wolne miejsca na pierwszym multipleksie cyfrowym (MUX-1); Krajowa Rada rozstrzygnęła go w kwietniu 2011 r. Wniosek Lux Veritatis został odrzucony, bo - zdaniem KRRiT - sytuacja finansowa Fundacji nie wróżyła powodzenia przedsięwzięcia: Fundacja w minionych latach miała ujemne wyniki finansowe, które były pokrywane np. z darowizn.

Sytuacja finansowa Fundacji na koniec 2010 r. pozwalała na terminowe wywiązywanie się z bieżących zobowiązań, jednak nie miała ona nadwyżki środków, którymi mogłaby finansować koszty nadawania naziemną drogą cyfrową.

Po decyzji KRRiT odmawiającej fundacji miejsca na MUX-1 w wielu miastach odbywały się marsze protestacyjne. Wciąż zbierane są też podpisy pod listem do KRRiT z żądaniem przyznania TV Trwam _ należnego miejsca na tzw. multipleksie _. Codziennie drukuje go _ Nasz Dziennik _, według którego dotychczas podpisało go ponad 2,4 mln osób.

Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)