Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rybnik: dziewczynka zmarła pozostawiona w upale w aucie

1
Podziel się:

Policja bada przyczyny śmierci 3-letniej dziewczynki, która przez kilka godzin - w upale - przebywała w zamkniętym samochodzie ojca.

Rybnik: dziewczynka zmarła pozostawiona w upale w aucie
(PAP/Darek Delmanowicz)

Policja z Rybnika (Śląskie) bada przyczyny śmierci 3-letniej dziewczynki, która przez kilka godzin - w upale - przebywała w zamkniętym samochodzie ojca - poinformowała rzeczniczka rybnickiej policji Aleksandra Nowara. Jak wynika ze wstępnych ustaleń policji, mężczyzna miał zawieźć dziecko do przedszkola. Jednak tego nie zrobił. Pojechał do pracy, gdzie zaparkował auto na parkingu. Prawdopodobnie zapomniał o dziecku.

Ze wstępnych ustaleń wynika, że dziewczynkę zostawił w samochodzie ojciec. _ Prawdopodobnie miał rano zawieźć dziecko do przedszkola, ale o nim zapomniał i pojechał do pracy. Kiedy przyszedł po ośmiu godzinach i zobaczył córkę w aucie, próbował ją reanimować _ - powiedziała Nowara.

Na miejsce wezwano pogotowie i policję. Policjanci odebrali zgłoszenie ok. godz. 15.30.

Dramat rozegrał się na parkingu przed zakładem pracy ojca. To wielki plac przy zakładzie pracy. W międzyczasie bardzo rzadko ktoś w takich miejscach się pojawia i to zapewne dlatego nikt wcześniej nie zauważył dziecko zamkniętego w samochodzie. Ojciec dziewczynki jest w szoku. Odwieziono go do szpitala, bo niezbędna była pomoc lekarzy.

Nowara dodała, że nie można na razie przesłuchać ojca dziewczynki. _ Nie można z nim nawiązać kontaktu. Mężczyzna pozostaje do dyspozycji śledczych _ - powiedziała.

Przyczyny śmierci dziewczynki ma wyjaśnić sekcja zwłok. Do podobnej sytuacji, jak w Rybniku, doszło we wtorek w Białymstoku. Matka zostawiła w rozgrzanym samochodzie ośmiolatka. Ktoś chłopca zauważył i powiadomił policję. Funkcjonariusze, którzy przybyli na miejsce wybili szybę; dziecku udzielono pomocy medycznej.

Do podobnej sytuacji doszło również w Białymstoku. Matka zostawiła w rozgrzanym samochodzie ośmiolatka. Ktoś chłopca zauważył i powiadomił policję. Funkcjonariusze, którzy przybyli na miejsce wybili szybę. Dziecku udzielono pomocy medycznej. W Krakowie dziecko zostawiono w aucie, a rodzice poszli robić zakupy. Skończyło się na szczęście dobrze, bo zareagowały osoby, które to zauważyły.

_ - Pozostaje nam tylko apelować do rozsądku rodziców. Nie zostawiajmy dzieci w czasie upałów w samochodach nawet na chwilę. Dzieci nie są odporne na tak wysokie temperatury, auto szybko się nagrzewa. Dziecko szybko się odwadnia, dodatkowo jego temperaturę zwiększa strach, to straszna śmierć _ - podkreśliła Iwona Kuc z wydziału prasowego Komendy Głównej Policji.

Zobacz także: Upał zabija. Zobacz szokujący film:

Rzecznik Praw Dziecka też apeluje

Reagujmy, gdy widzimy dziecko zostawione w nagrzanym samochodzie, nie bójmy się nawet wybić szyby - apeluje rzecznik praw dziecka Marek Michalak. We wtorek policja co najmniej dwukrotnie interweniowała w podobnych przypadkach; jedno dziecko zmarło.

Do reagowania w takich sytuacjach zachęca rzecznik praw dziecka. _ Ludzie pytają mnie, co robić, gdy widzimy dziecko zostawione w samochodzie w czasie upału. Przede wszystkim trzeba zareagować. Nie bójmy się nawet wybić szyby, jeśli trzeba. To może uratować życie dziecku. Jest to właściwe zachowanie, jeśli ktoś jest na tyle nieodpowiedzialny, że zostawia bezbronnego człowieka wewnątrz samochodu. Przecież tam jest jak w piekarniku _ - podkreślił Michalak.

Zaznaczył, że jeśli dziecko pozostawione jest samo sobie, jeśli nikogo nie ma w pobliżu, to reakcja powinna być natychmiastowa i odważna. Przypomniał, że nie wolno nawet na chwilę zostawić dziecka w samochodzie, szczególnie w czasie upału. Nawet jeśli samochód nie jest nagrzany, to w takiej temperaturze nagrzeje się bardzo szybko. _ Nazywanie tego brakiem wyobraźni to bardzo łagodne określenie _ - podkreślił rzecznik.

Zaapelował do rodziców i opiekunów o rozwagę, do ludzi, którzy są świadkami takich sytuacji, o reakcję, a do mediów o ciągłe nagłaśnianie i uwrażliwianie na ten problem.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(1)
gosc
5 lata temu
zamknac go w takim samym upale w aucie