Notowania

zbigniew rybczyński
09.10.2013 21:30

Rybczyński: zostałem zwolniony ponieważ się stawiałem

Resort kultury zaznacza jednak, że może być on odpowiedzialny za nadużycia we wrocławskim Centrum Technologii Audiowizualnych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Maciej Kulczyński)

Zwolniono mnie, ponieważ się stawiałem i chciałem upublicznić nieprawidłowości w CeTA - powiedział Zbigniew Rybczyński, b. dyrektor artystyczny i rozwoju technologii Centrum Technologii Audiowizualnych. Resort kultury zaznacza jednak, że może być on odpowiedzialny za nadużycia.

Wczoraj dyrektor Centrum Technologii Audiowizualnych we Wrocławiu Robert Banasiak poinformował o rozwiązaniu umowy o pracę z reżyserem Zbigniewem Rybczyńskim. Jednocześnie przekazał, że zawiadomił prokuraturę o podejrzeniu popełnienia przestępstwa, które miało polegać _ m.in. na wyprowadzeniu środków publicznych z Wytwórni Filmów Fabularnych WFF we Wrocławiu, a potem z CeTA; podrabianiu dokumentów, niegospodarności oraz zawieraniu niekorzystnych umów w zakresie wykonywanych na rzecz instytucji prac i usług _.

W Prokuraturze Rejonowej dla Wrocławia Śródmieście, doniesienie złożone przez Banasiaka dotyczy poprzedniej dyrekcji instytucji. _ Wymieniono w nim nazwiska b. dyrektora Roberta Gawłowskiego, dyrektora artystycznego Zbigniewa Rybczyńskiego oraz kierownika projektu WSTW Dawida Kmiecika _ - powiedział prokurator Wojciech Ogiński.

Dziś na specjalnie zwołanej konferencji prasowej Rybczyński, powiedział, że o nieprawidłowościach w CeTA, które jego zdaniem obciążają Gawłowskiego, informował Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego już w 2012 r.

_ - Poprosiłem o dostęp do wszystkich dokumentów Wrocławskiej Wytwórni Filmowej (później przekształcona w CeTA) oraz projektu, nad którym pracowałem. Odkryłem, że są tam lewe umowy na kilkaset tysięcy złotych na przykład umowy wystawiane na ludzi, którzy tu nie pracowali _ - mówił Rybczyński. Dodał, że po tym zawiadomił o sprawie Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Po czym, jak mówił, ministerstwo wszczęło kontrolę w instytucji, która potwierdziła jego zarzuty dotyczące nieprawidłowości.

Podczas konferencji prasowej Rybczyński pokazał dziennikarzom listy, które słał do ministerstw w sprawie sytuacji w CeTA. Jak dodał, podczas spotkania, które odbyło się w ministerstwie pod koniec września, prosił m.in. o zawiadomienia prokuratury o _ przestępczej działalności Gawłowskiego _ oraz _ publiczne wyjaśnienie powodów prawie dwuletniego opóźnienia w rozpoczęciu normalnej działalności CeTA _. Rybczyński chciał też, aby ministerstwo i Państwowy Instytut Sztuki Filmowej powołało stałego _ rewizora _ wizytującego raz w miesiącu CeTA.

Rybczyński powiedział, że jego zadaniem został zwolniony, ponieważ _ stawiał się _. Reżyser podejrzewa, że jego zwolnienie ma również związek z jego oświadczeniem, że upubliczni nieprawidłowości jakie były w CeTA. Reżyser oświadczył przy tym, że nigdy nie uczestniczył i nie miał prawa podpisywać żadnych dokumentów finansowych w instytucji. _ Ja nie zajmowałem się sprawami administracyjnymi, nie podpisałem ani jednego rachunku, na podstawie którego były wypłacane komukolwiek pieniądze _ - mówił.

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego podkreśliło w informacji przesłanej w środę PAP, że na tym etapie sprawy _ nie chce przesądzać o winie _ Rybczyńskiego. _ Natomiast na podstawie informacji otrzymanych z Urzędu Kontroli Skarbowej oraz kontroli Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego wiemy, że nieprawidłowości stwierdzone na tym etapie są poważne _ - napisano w komunikacie.

Ministerstwo przyznaje też, że wszczęcie kontroli spowodowane było otrzymaniem m.in. od dyrektora Zbigniewa Rybczyńskiego informacji o nieprawidłowościach. _ Niestety w trakcie prowadzonych analiz dokumentów, okazało się, że ewentualną odpowiedzialność za nadużycia ponieść może również Pan Rybczyński, co przyjmujemy ze smutkiem _ - podał resort.

_ Obie kontrole nie zostały zakończone. Pan Zbigniew Rybczyński został wezwany przez Urząd Kontroli skarbowej do złożenia wyjaśnień jeszcze w październiku. CeTA jest ważną instytucją, która będzie rozwijać działalność edukacyjną m.in. dla studentów Politechniki i Akademii Sztuk Pięknych _ - dodało ministerstwo.

Zbigniew Rybczyński jest absolwentem wydziału operatorskiego łódzkiej filmówki. Reżyser jest laureatem nagrody Oscara z 1983 r. za film krótkometrażowy _ Tango _. Tworzył w Polsce i w USA. W 2009 r. podpisał umowę z wrocławską WFF (przekształconą później w CeTA) i przeprowadził się do stolicy Dolnego Śląska. Był dyrektorem artystycznym i rozwoju technologii CeTA, odpowiedzialnym za realizację i stworzenie studia filmowego.

Czytaj więcej w Money.pl
Laureat Oscara podejrzany o przestępstwo To konsekwencja podejrzenia, że reżyser niezgodnie z prawem gospodarował zarządzaną przez siebie instytucją.
Wygrał zwolennik współpracy z prezydentem Wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego został ponownie wybrany na przewodniczącego PO w powiecie wrocławskim.
Tagi: zbigniew rybczyński, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz