Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
mubarak
11.05.2013 11:43

Ruszył powtórny proces Hosniego Mubaraka

Będzie odpowiadał za udział w śmierci setek demonstrantów i korupcję, stawił się w sobotę w sądzie w Kairze.

Podziel się
Dodaj komentarz

Obalony prezydent Egiptu Hosni Mubarak, sądzony za udział w śmierci setek demonstrantów i korupcję, stawił się w dziś w sądzie w Kairze. Tego dnia rozpoczął się powtórny proces byłego szefa państwa; poprzednie wyroki zostały anulowane na początku roku.

85-letni Mubarak, ubrany w biały więzienny uniform, został na fotelu inwalidzkim wwieziony do klatki przeznaczonej dla sądzonych. Obok niego stali dwaj synowie, Alaa i Gamal, którym postawiono osobne zarzuty korupcji. Obecny proces, tak jak poprzedni, toczy się w budynkach szkoły policyjnej na przedmieściu Kairu.

Adwokaci rodzin ofiar stłumienia rewolty na początku 2011 roku skandowali: _ Lud chce egzekucji mordercy _, ale przed gmachem kairskiego sądu zgromadzili się też zwolennicy Mubaraka z transparentami, na których napisano: _ Wolność dla Prezydenta _.

Powtórny proces miał początkowo zostać wznowiony 13 kwietnia, ale sędzia prowadzący uznał, że nie jest bezstronny w tej sprawie i odmówił otwarcia posiedzenia.

W wyniku pierwszego procesu, który rozpoczął się w sierpniu 2011 roku, Mubarak i jego były szef MSW Habib el-Adli zostali skazani na dożywocie za przyczynienie się do śmierci demonstrantów; funkcjonariusze służb bezpieczeństwa obalonego reżimu zostali jednak uniewinnieni. Wszystkie wyroki zostały anulowane w styczniu przez sąd kasacyjny, który zlecił powtórny proces.

W wyniku krwawej rozprawy z demonstrantami na początku 2011 roku zginęło w Egipcie około 850 osób. W lutym 2011 roku na fali tych wystąpień, które trwały 18 dni, Mubarak został zmuszony do ustąpienia po niemal 30 latach sprawowania władzy.

Wielu Egipcjan jest sfrustrowanych niemożnością osądzenia winnych przemocy i dekad korupcji przez egipski wymiar sprawiedliwości, w dużej części kontrolowany jeszcze przez funkcjonariuszy z epoki Mubaraka - zauważa agencja Reutera.

Czytaj więcej w Money.pl
Prezydent zwolniony, ale zostanie w więzieniu Egipski sąd nakazał warunkowe zwolnienie z więzienia byłego prezydenta Hosniego Mubaraka, sądzonego za śmierć demonstrantów.
Proces prezydenta odroczony. Co się stało? Sędzia, który miał prowadzić ponowny proces byłego prezydenta Egiptu Hosniego Mubaraka, dziś przekazał sprawę do innego sądu. Postępowanie zostało odroczone.
Zginęły dziesiątki ludzi. Prezydent się ugnie? Przywódca egipskiej opozycji odrzucił propozycje prezydenta Mohammeda Mursiego w sprawie rozpoczęcia dialogu.
Tagi: mubarak, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz