Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Ruszył konkurs na prezesa IPN

0
Podziel się

Mogą się już zgłaszać chętni do kierowania Instytutem.

Ruszył konkurs na prezesa IPN
(Gewitterkind/iStockphoto)
bEiRXMGd

Od dzisiaj mogą się zgłaszać chętni do udziału w konkursie na prezesa Instytutu Pamięci Narodowej. Wakat na tym stanowisku trwa od 10 kwietnia 2010 r., gdy Janusz Kurtyka zginął w katastrofie smoleńskiej.

Na stronie internetowej IPN oraz w prasie opublikowano ogłoszenie szefa Rady IPN o rozpisaniu konkursu. Przez najbliższe 30 dni chętni do udziału w konkursie mogą składać w IPN lub wysłać pocztą wymagane dokumenty. Publiczne przesłuchania kandydujących, którzy spełnią wymogi formalne, odbędą się 30-31 maja. Mają oni wtedy przedstawić koncepcje kierowania IPN oraz plany jego działania i rozwoju.

Zaraz potem Rada ma wyłonić jednego kandydata dla parlamentu w tajnym głosowaniu, bezwzględną większością głosów. Na 5-letnią kadencję ma go powołać Sejm, za zgodą Senatu, zwykłą większością głosów. Szef Rady prof. Andrzej Paczkowski ma nadzieję na wybór prezesa przez parlament jeszcze przed wakacjami. Jeśli kandydata nie udałoby się wybrać, rozpisano by nowy konkurs.

bEiRXMGf

Zgodnie z ustawą prezesem IPN może być obywatel polski, spoza członków Rady, wyróżniający się "wysokimi walorami moralnymi oraz wiedzą przydatną w pracach Instytutu"; niekarany; który nie był agentem ani oficerem służb specjalnych PRL oraz nie ma związków z obecnymi służbami specjalnymi RP; nie jest też członkiem partii politycznej czy związku zawodowego i nie prowadzi "działalności publicznej niedającej się pogodzić z godnością jego urzędu". Do konkursu może przystąpić osoba, która ma wykształcenie wyższe z tytułem naukowym, doświadczenie na stanowisku kierowniczym; zna problematykę IPN i odpowiednich ustaw i choć jeden język obcy.

Wśród faworytów wymienia się już są szefowie oddziałów IPN: warszawskiego - Jerzego Eislera i krakowskiego - Marka Lasotę. Ponadto media pisały o możliwości kandydowania dyrektora Muzeum II Wojny Światowej Pawła Machcewicza oraz ministra w rządzie Tadeusza Mazowieckiego Aleksandra Halla.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/203/t103371.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/wielka;lustracja;polskich;dyplomatow,186,0,809658.html) Wielka lustracja polskich dyplomatów Prezydent Bronisław Komorowski nakazał dokładnie sprawdzać przeszłość wszystkich kandydatów do objęcia placówek.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/105/t86121.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/sledztwo;katynskie;ipn;bada;rosyjskie;akta,164,0,802980.html) Śledztwo Katyńskie: IPN bada rosyjskie akta Przekazano je Polsce w trzech transzach: pierwsze 67 tomów 8 maja 2010 roku, kolejne 20 tomów - 23 września, i ostatnie 50 tomów - 3 grudnia 2010 roku.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/159/t97951.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/seremet;chce;odwolac;jednego;z;szefow;ipn,202,0,765898.html) Seremet chce odwołać jednego z szefów IPN Według nieoficjalnych informacji prokurator generalny źle ocenia pracę kierującego pionem śledczym.
bEiRXMGG
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)