Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Rumunia za zjednoczeniem z Mołdawią

0
Podziel się:

Prezydent Rumunii Traian Basescu oświadczył w wywiadzie telewizyjnym,
że następnym celem geopolitycznym jego kraju, po przystąpieniu do NATO i Unii Europejskiej, powinno być zjednoczenie.

Rumunia za zjednoczeniem z Mołdawią
(ec.europa.eu)

Prezydent Rumunii Traian Basescu oświadczył w wywiadzie telewizyjnym, że następnym celem geopolitycznym jego kraju, po przystąpieniu do NATO i Unii Europejskiej, powinno być właśnie to zjednoczenie.

Na rozpoczętym szczycie Partnerstwa Wschodniego w Wilnie Mołdawia ma podpisać układ stowarzyszeniowy z UE. Austriacka agencja APA wskazuje w tym kontekście, że od czasu objęcia władzy w Mołdawii przez siły prozachodnie w 2009 roku jest to _ pierwszy konkretny krok tego kraju w kierunku orientacji prounijnej, ewentualnie odwrócenie się od sfery wpływów byłego Związku Radzieckiego _.

Mołdawia stałą się niepodległą republiką w 1991 roku w wyniku rozpadu Związku Radzieckiego.

Basescu podkreślił, że zjednoczenie w żadnym wypadku nie może być przeprowadzone _ brutalnie, ani wbrew woli Rumunów po obu stronach Prutu _. Jednocześnie wyraził przekonanie, że _ naród, który ma okazję się zjednoczyć, nigdy z tego nie zrezygnuje _. Zapewnił, że gdy tylko w Kiszyniowie pojawi się zainteresowanie ponownym zjednoczeniem, Rumunia _ bez wahania zareaguje pozytywnie _.

Czytaj więcej w Money.pl
Mołdawianie nie chcą do Unii. Wolą Rosję Około 15 tys. ludzi, przeważnie w starszym wieku, zgromadziło się w centrum Kiszyniowa.
Od 2014 r. można kupować grunty w Rumunii Wciąż jednak pierwszeństwo wykupu tych gruntów będą miały osoby, które je dzierżawią, okoliczni rolnicy i młodzi Rumuni do 40. roku życia.
Ukraińska prasa sceptycznie o unijnej szansie Wczoraj przedłużono do końca miesiąca misję Parlamentu Europejskiego na Ukrainie. Władze powinny do tego czasu rozwiązać sprawę Julii Tymoszenko.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)