Notowania

rumunia
10.08.2012 17:40

Rumunia. Minister przeprasza za skandaliczne słowa

Rumuński minister ds. kontaktów z parlamentem Dan Sova powiedział, że jego wygłoszone w marcu negacjonistyczne wypowiedzi (pomniejszające lub negujące Holokaust) były całkowicie błędne. Nominacja Sovy do rządu wywołała żywą krytykę.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Aleksander Dragnes/CC/Flickr)

Rumuński minister ds. kontaktów z parlamentem Dan Sova powiedział, że jego wygłoszone w marcu negacjonistyczne wypowiedzi (pomniejszające lub negujące Holokaust) były _ całkowicie błędne _. Nominacja Sovy do rządu wywołała żywą krytykę.

_ - Moje twierdzenia w programie telewizyjnym o Holokauście w Rumunii były całkowicie błędne _ - oświadczył minister w komunikacie rządowym.

_ - Obecnie mam pewność popartą informacją historyczną, że było około 250 tysięcy ofiar w kręgach społeczności żydowskiej w Rumunii _ - dodał.

W marcu Sova - wówczas rzecznik Partii Socjaldemokratycznej (PSD) - utrzymywał, że _ żaden Żyd nie ucierpiał na terytorium rumuńskim _ pod rządami Iona Antonescu (dyktatora współpracującego z nazistowskimi Niemcami). Twierdził też, że w pogromie w Jassach w roku 1941 - jednej z największych masakr w czasach Holokaustu - _ z rąk armii niemieckiej zginęły 24 osoby _. Według historyków w masakrze, w której uczestniczyły siły rumuńskie, śmierć poniosło od 13 do 15 tysięcy Żydów.

Wyrażając żal z powodu swej _ błędnej _ wypowiedzi, minister oświadczył, że pragnie wzmocnić wyrazy ubolewania i publiczne przeprosiny akcją, która ma wyrazić współczucie wobec ofiar Holokaustu. Chce zorganizować studia na temat Szoa we współpracy z Instytutem Elie Wiesela w Bukareszcie.

Z raportu komisji historycznej pod przewodnictwem laureata Pokojowej Nagrody Nobla Elie Wiesela wynika, że w Rumunii i na terenach wówczas przez nią kontrolowanych zginęło w czasach Holokaustu od 280 do 380 tysięcy rumuńskich i ukraińskich Żydów.

Prestiżowe organizacje pozarządowe w Rumunii, w tym Rumuński Komitet Helsiński, zażądały w czwartek zdymisjonowania ministra Dana Sovy z powodu jego marcowych wypowiedzi negujących Holokaust; jego nominację uznały za _ niepokojący sygnał _.

Czytaj więcej w Money.pl
"To szokujące". Naciskają na kraj z Unii Trybunał Konstytucyjny wysłał do Europejskiej Komisji na rzecz Demokracji przez Prawo (Komisji Weneckiej) drugi zaledwie w ciągu miesiąca list.
Zmiany w rządzie przez spór o referendum Premier Rumunii Victor Ponta ogłosił reorganizację swojego rządu po dymisji szefa MSW Ioana Rusa.
Uważa, że zrobił dobrze. Dymisja dla honoru Minister spraw wewnętrznych Rumunii Ioan Rus ogłosił, że dla własnego honoru podał się do dymisji z powodu wywieranych na niego nacisków.
Tagi: rumunia, rząd, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz