Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ruda Śląska: Zawiadomienie do prokuratury ws. referendum lokalnego

0
Podziel się:

O tym, że mogło dojść do nieprawidłowości urząd powiadomił jeden z mieszkańców.

Ruda Śląska: Zawiadomienie do prokuratury ws. referendum lokalnego
(Reporter)

Urząd Miasta w Rudzie Śląskiej chce, by prokuratura zbadała, czy doszło do nieprawidłowości przy zbieraniu podpisów pod wnioskiem o referendum w sprawie odwołania prezydent miasta Grażyny Dziedzic. Zawiadomienie zostało wysłane - poinformowało biuro prasowe urzędu.

Inicjatorzy referendum oświadczyli w poniedziałek, że podpisy zostały zebrane legalnie, ale _ nie mogą wykluczyć prowokacji _ powiązanych z prezydent środowisk _ obawiających się zmiany władzy _. Grażynie Dziedzic zarzucają pomówienie oraz znieważenie i zamierzają zawiadomić w tej sprawie prokuraturę.

Jak podało w komunikacie biuro prasowe Urzędu Miasta, o tym, że mogło dojść do nieprawidłowości urząd powiadomił jeden z mieszkańców. _ Stwierdził on, że był nakłaniany do udostępnienia numerów PESEL mieszkańców Rudy Śląskiej _ - napisano.

Magistrat skontrolował komputerowy system zawierający dane osobowe (wejścia są rejestrowane). _ Okazało się, że jeden z urzędników w ciągu zaledwie kilku dni bezprawnie sprawdzał dane ponad 1300 mieszkańców Rudy Śląskiej. Przyznał, że pomagał w weryfikacji oraz poprawianiu list osób popierających referendum. Wyjaśnił, że zrobił to na prośbę jednej z osób organizujących referendum w Rudzie Śląskiej _ - podało w komunikacie biuro prasowe magistratu.

Wniosek o referendum w sprawie odwołania prezydent Rudy Śląskiej Grażyny Dziedzic trafił 6 maja do komisarza wyborczego w Katowicach.

W przesłanym w poniedziałek oświadczeniu Dziedzic poinformowała, że na kilka dni przed 6 maja otrzymała informacje _ o podejmowanych przez niektóre osoby działaniach naruszających istniejące procedury prawne w zakresie dostępu do informacji osobowych _.

_ Zarządzono przeprowadzenie kontroli wewnętrznej, której efektem jest stwierdzenie nadużycia uprawnień przez co najmniej jednego urzędnika noszące cechy przestępstwa. Taka sytuacja zobowiązuje każdy organ, który otrzymał taką wiadomość, do zawiadomienia prokuratury, nawet jeśli istnieją tylko domniemania takiego działania _ - podkreśliła prezydent miasta.

Zespół prasowy urzędu poinformował w poniedziałek, że pełnomocnik Miasta Ruda Śląska wysłał do Prokuratury Okręgowej w Gliwicach zawiadomienie o przestępstwie ściganym z urzędu.

Z kolei w przesłanym po południu przez pełnomocnika Grupy Inicjatywnej Bartosza Szabatowskiego _ Oświadczeniu Inicjatora Referendum _ zapewniono, że podpisy osób popierających przeprowadzenie referendum zebrane zostały legalnie.

_ Z całą stanowczością oświadczamy, iż wszystkie zebrane podpisy osób popierających referendum, które zostały złożone w Biurze Komisarza Wyborczego w Katowicach, były zbierane legalnie. Jednakże obserwując metody działania Pani Prezydent nie możemy wykluczyć prowokacji związanych z nią środowisk obawiających się zmiany władzy w naszym mieście _ - napisano w oświadczeniu.

_ Jesteśmy zmuszeni zawiadomić Prokuraturę o popełnieniu przez panią prezydent przestępstw z art. 212 par. 1 Kodeksu karnego (pomówienie) i 216 par. 1 kodeksu (znieważenie) _ - poinformowano w oświadczeniu. Zaznaczono również, że rozważana jest możliwość wszczęcia odrębnych postępowań o naruszenie dóbr osobistych.

Odwołania Dziedzic domagają się przedstawiciele różnych ugrupowań. Inicjatorzy referendum zarzucają urzędującej prezydent np. nierealizowanie deklaracji wyborczych, nieudolność w realizacji inwestycji miejskich, likwidację placówek oświatowych i zatrzymanie rozwoju miasta, m.in. poprzez systematyczne zmniejszanie nakładów na inwestycje oraz politykę nieprzychylną przedsiębiorcom.

Jest to kolejna próba odwołania Dziedzic, poprzednia, w czerwcu ub.r., zakończyła się fiaskiem z uwagi na zbyt niską frekwencję.

Aby referendum się odbyło, pod wnioskiem musiało podpisać się 10 proc. uprawnionych do głosowania. W tym przypadku to prawie 11,4 tys. mieszkańców. Jeżeli grupa inicjatywna spełniła wszystkie wymogi, referendum powinno odbyć się najpóźniej 50 dni po zakończeniu procesu weryfikacji (od dnia 6 maja).

Grażyna Dziedzic była w wyborach prezydenta miasta kandydatką Porozumienia dla Rudy Śląskiej - koalicji lokalnych ugrupowań i stowarzyszeń. Wcześniej kierowała m.in. Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej. W drugiej turze wyborów pokonała poprzedniego prezydenta Andrzeja Stanię z PO.

Czytaj więcej w Money.pl
W Elblągu rządzi teraz komisarz Dyrektor Warmińsko-Mazurskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego Marek Bojarski został komisarzem w Elblągu.
Solidarność zastrajkuje? Padają terminy W referendum związkowcy mają zdecydować, czy są za strajkiem, czy też wielodniową akcją protestacyjną w Warszawie.
Nie chcą farm wiatrowych. Blokują inwestycję Rada gminy zdecydowała o przeprowadzeniu referendum w wyniku protestu części mieszkańców ws. planów budowy farmy wiatrowej.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)